Zidane është “mbreti” i finaleve, ja të gjitha rekordet e tij si trajner

Zidane do të luajë nalen e tij të nëntë si trajner i Real Madridit, të dielën, prej
orës 19:00. Francezi ende nuk e njeh humbjen në të tilla lartësi. Ai ka tuar tri
nale të Champions-it (2016, 2017, 2018), dy Superkupa Europiane (2017, 2018), dy
Botërorë për Klubet (2016 dhe 2017) dhe një Superkupë Spanjolle (2017). Nëse
“Zizou” do të arrinte të ngrinte Superkupën e tij të dytë të Spanjës, do të
rrumbullakoste dhjetë trofe si trajner i “Los Blancos”. Me këtë ecuri, ai do të
“kërcënonte” Miguel Muñoz (14 trofe) si trajneri më i suksesshëm në historinë e
Real Madridit. Francezi ka tuar 66% të ndeshjeve (124 tore, 40 barazime dhe 22
humbje në 185 ndeshje), në dy fazat e mbretërimit si trajner në “Bernabeu”: janar
2016 deri më qershor 2018 dhe mars 2019 deri më sot.

 

Geni tues i Zidane u evidentua që në nalen e Ligës së Kampionëve, në maj
2016, kundër Atlético Madrid në Milano (1-1, me kohë shtesë dhe 5-3 nga
penalltitë). Trium kundër rivalit të përjetshëm iu dha oksigjen të bardhëve dy
muaj më vonë. Ata mposhtën Sevilla 3-2 në nalen e Superkupës Europiane. Viti i
mrekullueshëm 2016 u pasurua me toren e nales ndaj Kashima (4-2), për të
ngritur edhe titullin e Botërorit të Klubeve. Në më pak se shtatë muaj, Zidane
kishte tuar tashmë tri nale. Por më e mira ishte akoma për të ardhur: torja
kundër Juventusit, në nalen e Ligës së Kampionëve, qershor 2017.
Pas saj trium ndaj Manchester United në Shkup, me shifrat 2-1, në Superkupën
Europiane; dhe ai në Superkupën e Spanjës (1-3 në “Camp Nou” dhe 2-0 në
“Bernabéu”, ndaj Barçës). Nuk kishte asnjë mënyrë për ta ndaluar Real Madridin e
Zidane. Vetëm tri humbje nga gushti deri në dhjetor (Betis 0-1, Girona 2-1 dhe
Tottenham 3-1). Epilogu i këtyre arritjeve mbresëlënëse u luajt në dhjetor 2017,
duke mposhtur Gremio në një nale të re të Botërorit për Klube (1-0). Zidane
kishte bërë tashmë histori, por kishte edhe më shumë: Champions-in e tij të tretë
radhazi kundër Liverpool-it, në vitin 2018 (3-1).
Një rrugë e pandalshme
Real Madridi ka 15 ndeshje radhazi pa humbje. Disfata e fundit ishte më 1 tetor
2019, kundër Mallorca. Mos harroni se pati edhe 40 ndeshje pa humbur, me 30
tore dhe 10 barazime, midis prillit 2016 dhe janarit 2017. Që atëherë, kjo është
seria më e mirë e rezultateve positive radhazi në historinë e klubit të bardhë. Të
dyja periudhat kanë Zidane si protagonist. Kjo nuk është diçka e re për francezin.
Ai është trajneri me rekordet më të shumta në Madrid. Arkitekt i tre Championsve radhazi (përputhet me Ancelotti dhe Paisley), “Zizou” ka regjistruar minimumin
e humbjeve në 100 ndeshjet e para (8 ndeshje). Zidane vijon në vazhdën e Miguel
Muñoz si në tituj (14 trofe), ashtu edhe në ndeshje të drejtuara (424 në 15 vite).
Nëse e kalon Munoz, francezi do të ishte trajneri për t’u mundur.