Von der Leyen: BE-ja duhet të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen ka deklaruar se BE-ja duhet të bëjë plane emergjente për t’u përgatitur për një ndërprerje të plotë të gazit rus, shkruan skynews.

BE-ja ka vendosur tashmë sanksione ndaj Rusisë, duke përfshirë furnizimet me energji, dhe po përpiqet të gjejë burime të tjera.

Por von der Leyen tha se blloku duhej të ishte gati për ndërprerjet shokuese që vinin nga Moska.