“Vatër krimi”, ky është qyteti më i rrezikshëm në Evropë që Putin kërkon ta pushtojë me çdo kusht

Një qytet ukrainas 100 milje në veri të një pike të madhe luftarake në vijën e frontit është vlerësuar si qyteti më i rrezikshëm në Evropën Lindore. Ndërsa mijëra ushtarë ukrainas të stërvitur nga britanikët përparojnë në njësitë e specializuara ajrore ruse në jug të Robotyne, Zaporizhzia Oblast, në atë që po shfaqet si boshti kryesor i kundërofensive të Ukrainës, qyteti i Dnipro në veri, i pushtuar nga krimi, po konsiderohet më i rrezikshmi në Evropën Lindore. Me një indeks krimi prej 54.2 (nga 100), Dnipro është përshkruar si një vatër për “vjedhje xhepash, mashtrimesh dhe madje edhe krimesh të dhunshme”.

Por ai që dikur ishte një destinacion popullor turistik për aventurierët, tani është një zonë udhëtimi e ndaluar që ka pësuar sulme të panumërta raketore ruse.Tre sulme të mëdha në vitin 2023, në janar, qershor dhe korrik, kanë vrarë të paktën 47 njerëz dhe kanë plagosur gati njëqind të tjerë në Dnipro. Uebsajtet e udhëtimit paralajmërojnë kundër udhëtimit kudo në Ukrainë, ndërkohë që pushtimi rus në shkallë të plotë është në vazhdim.

Por, përpara luftës ilegale të Vladimir Putinit, qyteti Dnipro, i cili ishte një zonë kryesisht rusisht-folëse, konsiderohej tashmë si vendi i gjashtë më i rrezikshëm në Evropë dhe më i goditur nga krimi në rajonet lindore të kontinentit. Qyteti përshkruhet se ka “shumë krim të organizuar dhe korrupsion”, si dhe raste të vjedhjeve të vogla, sipas uebsajtit të udhëtimit “The Boutique Adventurer”.

Udhëtimi në qytet tani është krejtësisht i pakëshilluar pasi rreziku i vdekjes është rritur ndjeshëm.Në fillim të këtij viti, më 14 janar, Rusia hodhi një raketë me kapacitet bërthamor 5600 kg në një bllok apartamentesh në Dnipro.