Valverde zbulon zemërimin e tij me Ancelottin

Mesfushori i Real Madridit, Federico Valverde, mund të konsiderohet si një nga ushtarët më besnikë të Carlo Ancelottit, por ata nuk shiheshin gjithmonë sy më sy. Uruguaiani ka shpjeguar se nuk ishte gjithmonë i emocionuar kur u përdor në krahun e djathtë.

Për pjesën më të madhe të sezonit 2021/22, Valverde u përdor në anën e djathtë të mesfushës, por me kalimin e kohës u bë pozicioni i tij i zakonshëm. Ai gjithashtu është zhvendosur në mesin e fushës në raste të ndryshme.

Këtë vit ai luajti herë pas here në krahun e djathtë, por gjithashtu u kthye në mes përkrah Toni Kroos, ku shfaqi formën e tij më të mirë këtë sezon. Në detyrën ndërkombëtare, ai diskutoi ndërrimet e tij të pozicionit.

“Kam mësuar të vlerësoj shumë të luaj kudo që ata duan që unë të luaj. Kur fillova kohën time me Ancelottin, kisha atë zemërim të… pse duhet të ndryshoj pozicionin tim? Por, më pas mësova të vlerësoj atë që kërkon trajneri nga ju dhe të di se si të piqem në pjesë të ndryshme të lojës dhe se nëse trajneri ju kërkon të ndihmoni në një pozicion tjetër, ju duhet ta vlerësoni atë, ta kuptoni dhe të merrni maksimumin për të mirën e ekipit”.

“Dhe duke ardhur prej tij, nga Ancelotti… të luash për Real Madridin nuk është e lehtë, duhet të mbash dhe të mos e lëshosh kurrë këtë mundësi”, ka thënë Valverde për La Quinta Tribuna.

Me largimin e Kroos dhe ardhjen e Kylian Mbappe, Valverde do t’i pëlqejë shanset e tij për të startuar sërish në mesfushë, në rolin e tij tradicional. Në të njëjtën kohë, vrapimet e tij janë një armë e rrezikshme për Real Madridin, dhe nuk ka dyshim se luajtja e mëtejshme përpara i ka shtuar lojës së tij më shumë ngjyra.