Ushtria e Ukrainës rrëzon tre aeroplanë, një helikopter dhe tre dronë rusë

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë thënë se njësitet e tyre ajrore kanë rrëzuar tre aeroplanë rusë, një helikopter dhe tre dronë.

Dy nga aeroplanët kanë qenë SU-34 bombardues, ndërkaq i treti ende nuk dihet se çfarë tipi ka qenë, ka thënë Yuri Ihnat, zëdhënës i Forcave Ajrore, raporton AlJazeera, transmeton KlanKosova.tv.

Ministria e Mbrojtjes ka thënë që 81 aeroplanë dhe 95 helikopterë janë rrëzuar që prej nisjes së pushimit rus më 24 shkurt.