Ukraina: Kemi vrarë 34,850 rusë që nga fillimi i luftës

Rreth 34,850 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit. Lajmin e ka bërë të ditur ushtria ukrainase, sipas mediave të huaja, shkruan skynews.

 

Në përditësimin e saj për humbjet e pësuara nga Moska deri më tani, ushtria ukrainase tha se ka rrëzuar 184 helikopterë dhe 630 dronë. Përveç kësaj, forcat ukrainase pretendojnë se kanë shkatërruar 1,532 tanke ruse, 764 artileri, 3,659 automjete të blinduara dhe 139 raketa

Pajisjet e tjera ushtarake që janë shkatërruar përfshijnë 184 helikopterë, dhe 217 avionë.

Duhet të theksojmë se Sky News nuk ka mundur të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.