Tuchel vendos në shitje tre futbollistë për të mbledhur fonde në konkurrimin e titullit

Sipas raporteve, Chelsea mund të kërkojë të largojë tre lojtarë të ekipit të parë këtë muaj për të mbledhur fonde për të konkurruar për titullin e ligës.

Pas një fillimi të shkëlqyeshëm të sezonit, Blutë kanë mbetur prapa Manchester Cityt, dhe tani janë pas kryesuesve të tabelës me tetë pikë.

Si rezultat, Tuchel mund të kërkojë të gërmojë në tregun e transferimeve në një përpjekje për të rigjallëruar ekipin e tij dhe ‘football.london’ ka identifikuar tre yje që mund të sakrifikohen.

Emri i parë në rrezik thuhet të jetë mesfushori Ross Barkley. Pavarësisht se herë pas here rikthehet të luajë, anglezi nuk shihet të ketë një të ardhme te londinezët.

Duke mos arritur të luajë 90 minutat e plota në Carabao Cup kundër Brentford kohët e fundit, duket se karriera e tij në Stamford Bridge ka mbaruar.

Megjithatë, ai ka ende 18 muaj nga kontrata e tij dhe Chelsea mund të arkëtojë disa para nga shitja e tij.

Hakim Ziyech është një tjetër lojtar i quajtur nga e njëjta prizë si afër derës së daljes. Në të vërtetë, ata kanë thënë se ai duhet të vazhdojë ‘për hir të karrierës së tij’.

Të tillë si Mason Mount, Timo Werner dhe Kai Havertz janë rregullisht përpara Ziyech në të menduarit e Tuchel, dhe ai nuk ka arritur të bëjë përshtypje kur i jepet një shans.

Dhe me Werner dhe Havertz ende për t’u kthyer, ka gjithnjë e më shumë gjasa që mesfushori sulmues t’i gjejë mundësitë e tij për të luajtur këtë sezon.

Është e sigurt që nuk ka mungesë të interesit për të nga skuadrat evropiane, por periudha e tij te Chelsea nuk ka arritur të realizohet dhe një largim nuk mund të përjashtohet.

Lojtari i fundit ndërkohë është Ruben Loftus-Cheek. Një tjetër mesfushor i detyruar të kënaqet me paraqitjet e herëpashershme, ai nuk ka mundur të lërë përshtypje këtë vit.

Çuditërisht, huazimi i ‘mjerueshëm’ i Saul Niguez nga Atletico Madrid ka reduktuar më tej minutat e Loftus-Cheek.

Raporti thotë se mund të jetë vetëm çështje kohe përpara se klubi të transferojë një lojtar tjetër në mesfushë, gjë që mund të shënojë fundin e kohës së Loftus-Cheek në Londrën perëndimore.