Top 50 boksierët e shekullit: Mike Tyson i gjashti, Klitschko i pesti

Boksieri filipinas Manny Pacquiao është votuar si boksieri më i mirë i shekullit të 21-të, duke e lënë prapa vetës rivalin Floyd Mayweather, përderisa edhe legjendat si Mike Tyson dhe Ëladimir Klitschkon.

Boksieri veteran 41-vjeçar Manny Pacquiao është i vetmi në histori që ka qenë kampion në katër dekada të ndryshme. Tani, ai është zgjedhur si më i miri i shekullit nga tifozët në Ranker,transmeton Gazeta Express.

Mayweather, që konsiderohet nga shumë tifozë të boksit si njëri ndër më të mirët në histori, mbeti prapa filipinasit, në vendin e dytë. Përderisa legjendar si Wladimir Klitschko, Mike Tyson e Lennox Lewis e zunë nga një vend në top dhjetëshe.

Ndërsa, yjet aktual të kategorisë së peshave të rënda në boks, Anthony Joshua, Tyson Fury dhe Deontay Wilder u radhitën respektivisht në pozitën e 22-të, të 25-të dhe të 27-të.

Top 50 boksierët e shekullit të 21-të, sipas tifozëve:

50. Brian Viloria

49. David Lemieux

48. Arthur Abraham

47. Kubrat Pulev

46. Naseem Hamed

45. Denis Lebedev

44. Jermain Taylor

43. Tomasz Adamek

42. Marcos Maidana

41. Billy Joe Saunders

40. Kelly Pavlik

39. Guillermo Rigondeaux

38. Mikkel Kessler

37. Alexander Povetkin

36. Oleksandr Usyk

35. Danny Garcia

34. Sergio Martinez

33. Timothy Bradley

32. Julio Cesar Chavez Jr

31. Ricky Hatton

30. Carl Froch

29. Nonito Donaire

28. Amir Khan

27. Roman Gonzalez

26. Deontay Wilder

25. Terence Crawford

24. Tyson Fury

23. Shane Mosley

22. Julio Cesar Chavez

21. Anthony Joshua

20. Erik Morales

19. Marco Antonio Barrera

18. Juan Manuel Marquez

17. Vitali Klitschko

16. Sergey Kovalev

15. Andre Ward

14. Felix Trinidad

13. Vasyl Lomachenko

12. Canelo Alvarez

11. Miguel Cotto

10. Joe Calzaghe

9. Bernard Hopkins

8. Oscar de la Hoya

7. Lennox Lewis

6. Mike Tyson

5. Wladimir Klitschko

4. Roy Jones Jr

3. Gennady Golovkin

2. Floyd Mayweather Jr

1. Manny Pacquiao