The Weeknd publikon albumin e ri ‘Dawn FM’ këtë të premte, me Jim Carrey

Superylli i R&B, 31 vjeç, i cili është këshilluar për kolonën zanore të vazhdimit të Black Panther, ndau një video në mediat sociale duke ngacmuar rekordin e ardhshëm, të titulluar Dawn FM, i cili do të publikohet më 7 janar, tranmeton lajmi.net.

Albumi do të jetë një univers i ri zanor nga mendja e The Weeknd’ dhe përfshin artistët Tyler the Creator, Lil Wayne, Quincy Jones dhe Oneohtrix Point Never.

Carrey, i cili gjithashtu thuhet se do t’i bashkohet Marvel Cinematic Universe, në këtë rast si një ikonë, dhe emrat e muzikantëve të tjerë përmenden në video, megjithëse nuk është zbuluar se çfarë do të jetë përfshirja e tyre në album.

Megjithatë, The Weeknd – emri i vërtetë Abel Tesfaye dhe Carrey janë miq në jetën reale me sa duket, kështu që shpresojmë se do të jetë diçka shumë e bukur.

Në një intervistë me revistën GQ, këngëtari kanadez diskutoi miqësinë e tij me aktorin e The Mask dhe shpjegoi se si bashkëkombësi i tij kanadez jeton dy ndërtesa larg tij dhe ata e kuptuan se mund ta shihnin njëri-tjetrin nga shtëpitë e tyre me teleskopët e tyre.

Ai vuri në dukje se Carrey e befasoi atë në ditëlindjen e tij të 30-të dhe e nxori për mëngjes, i cili është thjesht i adhurueshëm.

Klipi ngacmues i stilit fantastiko-shkencor tregon skena duke përfshirë një përplasje me makinë dhe The Weeknd duke u kryer nga krahët përmes një rreshti figurash të maskuara ndërsa muzikë e gjallë sintetike luan në sfond.

Artisti mund të shihet edhe si një plak me flokë të thinjura, ndërsa zëri thotë: “Tani po dëgjoni 103.5 Dawn FM.

“Ju keni qenë në errësirë ​​për një kohë të gjatë. Është koha për të ecur në dritë dhe për të pranuar fatin tuaj me krahë hapur.’

Këngëtari është nominuar për tre Grammy, pavarësisht se ka bojkotuar çmimet dhe ka ndaluar kompaninë e tij diskografike të dërgojë ndonjë nga këngët e tij.

Kjo vjen pasi ai më parë prodhoi albume në krye të listave, duke përfshirë “After Hours” të 2020-ës dhe këngën e tij të parë Blinding Lights, me të dy suksese të mëdha komerciale dhe kritike, por nuk rezultuan në as edhe një nominim për Grammy.

Albumet e tij të mëparshme në studio, Starboy i 2016, Beauty Behind the Madness i 2015 dhe debutimi i tij Kiss Land në 2013, morën gjithashtu njohje globale.

Shërbimi i pritjes së videove muzikore Vevo njoftoi në dhjetor se The Weeknd ishte artisti më i ndjekur i vitit të kaluar me 94.3 milionë shikime.

Ai performoi në shfaqjen e lakmuar të pjesës së parë të Super Bowl shkurtin e kaluar në stadiumin Raymond James në Tampa, Florida, në SHBA, i cili gjithashtu i dha botës një meme mjaft epike.