Të shtëna gjatë një loje të shkollave të mesme në SHBA, plagosen katër persona

Katër persona u qëlluan në nyjën dalëse nga një stadium gjatë një loje futbolli amerikan të premten mbrëma në Mobile, Alabama, thanë zyrtarët.

Dy nga katër viktimat ishin të mitur, tha shefi i policisë mobile Paul Prine gjatë një konferencë për media jashtë Kompleksit Sportiv dhe Argëtues Ladd-Peebles.

Tre burra dhe një grua u dërguan në spitalet lokale, ku njëri ishte në gjendje kritike, tha Prine. Gjinia dhe mosha e viktimës në gjendje kritike nuk u publikuan të premten. Policia po punon për të përcaktuar identitetin e viktimave, tha Prine, raporton cnn.

Ndeshja e futbollit midis shkollës së mesme Williamson dhe shkollës së mesme Vigor “u ndal dhe që atëherë ka përfunduar”, tha Prine. Ai shtoi se brenda stadiumit nuk ka pasur të shtëna.

“Ne kemi disa individë që mund të jenë të përfshirë, por ndoshta vetëm një gjuajtës”, tha Prine.

Shefi i policisë nuk dha një motiv për të shtënat, por tha se ndoshta ishin dy burra të përfshirë në një grindje gjatë kohës së të shtënave.

Prine e quajti të shtënën një incident të izoluar, duke vënë në dukje se ai nuk besonte se kishte ndonjë kërcënim për publikun.

Policia mori informacion se të paktën dy persona hipën në një sedan të bardhë dhe ikën nga vendi i ngjarjes pas të shtënave. Oficerët po punonin për gjetjen e tyre.