Të paktën tetë të vdekur në një koncert të Travis Scott në Texas

Të paktën tetë persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë u plagosën pasi turma u rrit përpara ndërsa reperi Travis Scott ishte në skenë në Festivalin Astroworld në Houston të premten mbrëma, thanë zyrtarët.

“Kemi shumë të plagosur”, tha shefi i zjarrfikësve të Houston, Sam Pena gjatë një konference për shtyp të shtunën herët në mëngjes.

Me rreth 50 mijë njerëz të pranishëm në ngjarje, Pena e përshkroi atë që e shpalosi si një incident “viktimë masive” – duke vënë në dukje se u shkaktua kur turma filloi “të ngjeshej drejt pjesës së përparme të skenës” pak pas orës 21:00, raporton cnn.

 

Kjo shkaktoi panik dhe filloi të shkaktonte disa lëndime, tha ai. “Njerëzit filluan të humbnin ndjenjat dhe kjo krijoi panik shtesë”, tha Pena.

Shkaku i vdekjes është në pritje të përcaktimit të ekspertit mjekësor, tha ai. Pena tha se 17 pacientë u transportuan në spitalet lokale, 11 prej të cilëve ishin në arrest kardiak. Ai konfirmoi se një pacient ishte 10 vjeç.

Më shumë se 300 njerëz u trajtuan në spitalin fushor të ngritur pranë festivalit, tha Pena.

Ata që morën pjesë në koncert ndanë në rrjetet sociale kaosin që u krijua. Personeli mjekësor ishte aq i mbingarkuar me lëndimet saqë disa anëtarë të audiencës u përpoqën të administronin CPR.

 

Transmetimi i drejtpërdrejtë i ngjarjes tregoi se Scott ndaloi performancën e tij për të parë në konfuzion ndërsa një ambulancë me drita ndezëse u tërhoq në vend.

Organizuar nga Scott, festivali i tretë vjetor ishte planifikuar të zhvillohej nga e premtja deri të shtunën, sipas faqes së internetit të ngjarjes.

Megjithatë, zyrtarët thanë se nata e dytë e planifikuar do të anulohet. Festivali ishte planifikuar të prezantonte artistë duke përfshirë SZA, Bad Bunny dhe 21 Savage.

Organizatorët e Astroworld nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës së CNN për koment herët të shtunën në mëngjes.
Në vitin 2019, tre persona u shkelën dhe u shtruan në spital ndërsa mijëra nxituan të hynin në festivalin që zhvillohet në qytetin e lindjes së Scott.