Takim mes Zoran Zaev dhe Afrim Gashi, BDI mund përjashtohet nga qeveria!

Bashkimi Demokratik për Integrim, kohëve të fundit, ka përplasje të mëdha me socialdemokratët e Zoran Zaevit. Pas përplasjeve të funksionarëve partiakë, sonte pritet që Zoran Zaev ta mbledh Këshillin e Përgjithshëm të partisë, për ta shqyrtuar edhe njëherë pozicionin qeveritar të Ali Ahmetit.
Ndryshe, përpos problemeve që kanë funksionarët e BDI dhe LSDM, partia e Ali Ahmetit përmes mikrofonave të saj po sulmon edhe funksionarët e Afrim Gashit. Se çfarë është halli dhe problemi i BDI-së qeveritare, kjo gjë do të shqyrtohet pas takimit eventual mes Afrim Gashit dhe kryeministrit Zoran Zaev, që pritet të realizohet këto ditë.

Kryeministri Zaev, dite me pare ka paralajmeruar se organet e partise do te diskutojne per raportet me BDI-ne, pas vendimit te njeanshem te kesaj partie per te bllokuar me mijera amendamente nismen per ndryshimin e Kodit Zgjedhor.

Portalet maqedonase kane shkruar se, LSDM-ja po shqyrton mundesine qe t’i largoje nga qeveria teknike ministrat e BDI-se ndersa vendet e tyre t’i plotesoje me kuadro te Alternatives dhe PDSH-se.