Statistikat e Premierligës: Pesë futbollistët më të mirë në secilën pozitë

Ndeshjet e sezonit aktual të Premierligës janë shtyrë shkaku i koronavirusit dhe kjo u ka dhënë më shumë kohë tifozëve të futbollit t’i analizojnë statistikat e futbollistëve për këtë sezon.

Përkundër që sezoni është pezulluar, tashmë janë përfunduar rreth 75 për qind të ndeshjeve të sezonit aktual dhe secili futbollist ka pasur kohë ta dëshmojë veten në fushën e lojës.

Falë statistikave të grumbulluara nga WhoScored.com, ju mund ta zbuloni më poshtë se cilët kanë qenë pesë futbollistët më të mirë për secilin pozitë gjatë këtij sezoni të Premierligës.

Portierët dhe nota e tyre mesatare:

5. Aaron Ramsdale – 6.77

4. Kasper Schmeichel – 6.81

3. Vicente Guaita – 6.82

2. Martin Dubravka – 6.84

1. Bernd Leno – 6.88

Mbrojtësit e krahut të djathtë dhe nota e tyre mesatare:

5. Djibril Sidibé – 7.01

4. Serge Aurier – 7.18

3. Aaron Wan-Bissaka – 7.21

2. Trent Alexander-Arnold – 7.30

1. Ricardo Pereira – 7.50

Qendërmbrojtësit dhe nota e tyre mesatare:

5. Jonny Evans – 6.95

4. Caglar Soyuncu – 7.09

3. James Tarkowksi – 7.11

2. Harry Maguire – 7.12

1. Virgil van Dijk – 7.40

Mbrojtësit e krahut të majtë dhe nota e tyre mesatare:

5. Ben Chilwell – 6.97

4. Diego Rico – 6.99

3. Cesar Azpilicueta – 7.11

2. Lucas Digne – 7.12

1. Andrew Robertson – 7.12

Mesfushorët defansivë dhe nota e tyre mesatare:

5. Fred – 6.95

4. Etienne Capoue – 6.97

3. Philip Billing – 7.00

2. Rodri – 7.12

1. Wilfried Ndidi – 7.36

Qendërmesfushorët dhe nota e tyre mesatare:

5. James Ward-Prowse – 7.09

4. Joao Moutinho – 7.09

3. Scott McTominay – 7.10

2. Jordan Henderson – 7.20

1. John McGinn – 7.26

Mesfushorët ofansivë dhe nota e tyre mesatare:

5. Mason Mount – 7.01

4. David Silva – 7.15

3. Jack Grealish – 7.33

2. James Maddison – 7.34

1. Kevin De Bruyne – 7.92

Sulmuesit e krahut të djathtë dhe nota e tyre mesatare:

5. Emiliano Buendia – 7.24

4. Willian – 7.25

3. Mohamed Salah – 7.45

2. Riyad Mahrez – 7.59

1. Adama Traore – 7.61

Sulmuesit e krahut të majtë dhe nota e tyre mesatare:

5. Allan Saint-Maximin – 7.18

4. Raheem Sterling – 7.19

3. Son Heung-min – 7.28

2. Marcus Rashford – 7.34

1. Sadio Mane – 7.50

Qendërsulmuesit dhe nota e tyre mesatare:

5. Jamie Vardy – 7.25

4. Roberto Firmino – 7.26

3. Raul Jimenez – 7.29

2. Harry Kane – 7.30

1. Richarlison – 7.32