Solskjaer pyetet se a është Ronaldo apo Messi më i miri i të gjitha kohërave – norvegjezi zgjedh tjetër legjendë

Ole Gunnar Solskjaer ka zgjedhur Diego Maradona në vend të Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit si më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave.

Portugezi dhe argjentinasi konsiderohen si dy nga lojtarët më të mëdhenj të epokës moderne. Thënë kështu, i ndjeri Diego Maradona gjithashtu bën pjesë në të njëjtën listë, dhe në sytë e shumë njerëzve, ai është më i miri në histori të futbollit.

Solskjaer i tha Andy Mitten në një intervistë me The National: “Maradona është lojtari më i mirë ndonjëherë. Dhe pata fatin ta takoj. Ai nuk fliste anglisht. Ishte në Old Trafford kur unë isha trajner i Cardiffit dhe pashë United kundër Liverpool. Ne u goditëm”.

Maradona fitoi Kupën e Botës 1986 me Argjentinën, duke luajtur një rol kryesor në turne. Legjenda e futbollit ka ndërruar jetë më 25 nëntor 2020.

Solskjaer, ndërkohë, ishte shok skuadre me Cristiano Ronaldon në Manchester United dhe gjithashtu kishte nën urdhrat e tij kapitenin e Portugalisë gjatë periudhës së tij të dytë në United.

Sulmuesi norvegjez, i cili shënoi në fitoren dramatike në finalen e Ligës së Kampionëve 1998-99 kundër Bayern Munichut, nuk luajti kurrë përkrah Lionel Messit.