Shefi i Pfizer: Coronavirusi do të jetë me ne për vite, por kjo mund të jetë vala e fundit me kufizime

Shefi i Pfizer, Albert Bourla tha të hënën se megjithëse “skenari më i mundshëm” është që coronavirusi do të qarkullojë për shumë vite në vijim, ai beson se vala aktuale e infeksioneve do të jetë ajo e fundit që kërkon kufizime.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Bourla dha një intervistë me gazetën franceze BFM TV për të shënuar njoftimin e një pakete investimi nga firma farmaceutike në Francë.

Bourla mbrojti gjithashtu efektivitetin dhe sigurinë e vaksinave, duke thënë se ai besonte se njerëzit do të vazhdojnë të kërkojnë doza përforcuese.

“Është e rëndësishme që njerëzit të marrin regjimin me tri doza të vaksinës së coronavirusit të Pfizer dhe ka të ngjarë që më pas të kenë nevojë për përforcues vjetorë, megjithëse të dëmtuarit nga imuniteti mund t’i kërkojnë ato çdo katër muaj”, tha Bourla. “Fëmijët duhet të vaksinohen për t’i mbrojtur. Efektiviteti i tij tek fëmijët është shumë, shumë, shumë i mirë”.

Bourla tha gjithashtu se pilula anti-COVID e kompanisë, Paxlovid, “ndryshon gjithçka”, si një mënyrë e re për të luftuar sëmundjet e rënda.

Pfizer tha në dhjetor se pilula e saj Paxlovid reduktoi shtrimet në spital dhe vdekjet në njerëzit e cenueshëm me pothuajse 90 për qind.

Në intervistë, Bourla tha se kompania po bënte një plan që do të përfshinte një investim prej 520 milionë euro (593.7 milionë dollarë) në Francë gjatë pesë viteve të ardhshme, i cili do të përfshinte një partneritet me kompaninë franceze Novasep për të zhvilluar një trajtim me pilula anti-COVID.

Franca, si shumë vende të tjera, po përballet me një numër rekord të infeksioneve të nxitura nga varianti shumë ngjitës Omicron.

Parlamenti i Francës miratoi të dielën një ligj që do të përjashtojë personat e pavaksinuar nga të gjitha restorantet, arenat sportive dhe ambientet e tjera, masa qendrore e përpjekjeve të qeverisë për të mbrojtur spitalet nga mbingarkesa.

Qeveria e presidentit francez Emmanuel Macron shpreson se hapi do të jetë i mjaftueshëm për të kufizuar numrin e pacientëve që mbushin spitalet e tensionuara në mbarë vendin pa iu drejtuar një bllokimi të ri.

Më shumë se 76% e shtretërve francezë të ICU janë të zëna nga pacientë me virus, shumica e tyre të pavaksinuar dhe rreth 200 njerëz me virus po vdesin çdo ditë.

Ashtu si shumë vende, Franca është në presion të variantit Omicron, duke regjistruar më shumë se 2,800 raste pozitive për 100,000 njerëz gjatë javës së kaluar.

Top Channel