SHBA-të konfirmojnë skuadrën e tyre për kualifikimet e Lojërave Olimpike

Reggie Cannon, Ulysses Llanez dhe Richie Ledezma kryesojnë skuadrën e kombëtares së SHBA nën 23 vjeç për turneun e ardhshëm kualifikues olimpik.

Gjithsej 20 lojtarë janë thirrur në skuadrën e SHBA, me 10, duke përfshirë Cannon dhe Llanez, pasi janë paraqitur më parë për skuadrën seniore.

Për më tepër, skuadra gjithashtu krenohet me 12 lojtarë që kanë përfaqësuar SHBA në një Kupë Botërore për të rinj, ndërsa Cannon, Djordje Mihailovic dhe Jonathan Lewis kanë përvojë të lartë pasi janë paraqitur për USMNT në Kupën e Artë të verës së kaluar, transmeton lajmi.net.

SHBA do të kërkojë të kualifikohet në turneun e parë olimpik të ekipit që nga viti 2008, pasi ra në kualifikimet e Concacaf në secilin prej dy cikleve të fundit.

Në vitin 2012, u eliminua në fazën e grupeve të Concacaf para se të humbisnin në një play-off kualifikues kundër Kolumbisë në vitin 2016.

Skuadra e plotë

Portierët: Matt Freese (Philadelphia Union), JT Marcinkowski (San Jose Earthquakes), David Ochoa (Real Salt Lake)

Mbrojtësit: Reggie Cannon (FC Dallas), Justen Glad (Real Salt Lake), Chris Gloster (PSV Eindhoven), Aaron Herrera (Real Salt Lake), Mark McKenzie (Philadelphia Union), Erik Palmer-Brown (Austria Wien)

Mesfushorët: Brenden Aaronson (Philadelphia Union), Hassani Dotson (Minnesota United), Richard Ledezma (PSV Eindhoven), Djordje Mihailovic (Chicago Fire), Paxton Pomykal (FC Dallas), Jackson Yueill (San Jose Earthquakes)

Sulmuesit: Jeremy Ebobisse (Portland Timbers.), Jesús Ferreira (FC Dallas), Jonathan Lewis (Colorado Rapids), Ulysses Llanez (Wolfsburg), Sebastian Saucedo (UNAM Pumas).