SHBA kryen rekord vaksinimesh në 24 orë

Autoritetet shëndetësore amerikane bënë me dije se të shtunën u regjistrua rekordi i ri për procesin e vaksinimit kundër koronavirus ku dozën e vaksinës e morën jo pak, por 4 milionë qytetarë në 24 orë.

Administrata Biden synon që brenda 100 ditëve të para të mandatit të vaksinohen 200 milionë persona dhe diçka e tillë është e mundur pasi.

Qendra për administrimin e vaksinës thotë se mbi 106 milionë persona kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kurse mbi 65 milionë i kanë konsumuar të dyja dozat e nevojshme.