Së pari Kylian Mbappe dhe pastaj Erling Haaland: Plani i Real Madridit për të arritur te norvegjezi

Kylian Mbappe pritet t’i bashkohet Real Madridit kur kontrata e tij të skadojë në qershor, por mund të ketë një tjetër yll të madh që do të arrijë në “Santiago Bernabeu” këtë verë dhe ai është Erling Haaland.

Siç raportoi MARCA disa javë më parë, Real Madrid ka marrë vendimin që të përpiqet në maksimum për të nënshkruar me Haaland që ta ketë si partner Mbappen.

Los Blancos kanë të besimit dhe nuk do t’i lënë rastit që të kenë në skuadër dy sulmuesit më premtues të futbollit evropian në të njëjtin ekip.

Kostoja e nënshkrimit të Haaland

Megjithatë, nuk do të jetë e lirë të nënshkruash me Haaland. Real Madrid e di se çdo marrëveshje për 21-vjeçarin do të kushtojë një total prej 350 milionë euro, pasi të llogaritni rreth 130 milionë euro për transferimin dhe më pas një kontratë gjashtëvjeçare.

Barcelona po ashtu ka qenë e lidhur me sulmuesin e Borussia Dortmundit, por Real Madridi nuk e ka parë kurrë klubin katalanas si një kërcënim, pjesërisht falë situatës së tyre aktuale financiare. Në vend të kësaj, Barcelona pritet të nënshkruajë me një tjetër klient të Mino Raiolas, mbrojtësin e djathtë të Ajax, Noussair Mazraoui, i cili do të jetë lojtar i lirë këtë verë.

Klubi për të cilin Real Madrid duhet të shqetësohet është Manchester City, i cili ka vite që kërkon një sulmues dhe gjithashtu mund të mburret se babai i Haaland ka luajtur për ta. Pep Guardiola është i vendosur të marr norvegjezin, por lojtari nuk e di shumë një lëvizje në Ligën Premier.

Largimet e Real Madridit

Nga këndvështrimi i Real Madridit, ata e kuptojnë se nëse duan të nënshkruajnë me Mbappen dhe Haalandin në të njëjtën verë, do të duhet të ketë disa largime. Gareth Bale, Marcelo dhe Isco do të tërhiqen nga fatura e pagave falë skadimit të kontratave të tyre, ndërsa lojtarët si Eden Hazard, Luka Jovic dhe Dani Ceballos do të shiten.

Pastaj ka edhe lëvizje të tjera me të cilat klubi po punon, si rinovimi i kontratës së Marco Asension, përcaktimi se çfarë të bëjnë me Take Kubon, si dhe shitja e mundshme e Brahim Diaz.

Po ashtu po punohet që Vinicius Junior, Eder Militao dhe Rodrygo Goes, të marrin shtetësin spanjolle, që pastaj të lirohen disa vende jashtë BE-së në skuadër.

Financiarisht, Real Madridi është mirë për momentin – edhe nëse do t’i duhet të lëvizin disa gjëra për të bërë këto dy nënshkrime – dhe kjo dëshmohet nga shifrat financiare të La Ligës, pasi ata nuk kanë humbur asnjë euro në dy sezonet e fundit. Në fakt, La Liga vendosi kufirin e shpenzimeve të tyre në 739 milionë euro, ndërsa ai i Barcelonës është -144 milionë euro.

Takime me Mino Raiolan

Përfaqësuesit e Real Madridit janë takuar me Mino Raiolan në dy raste për të vlerësuar nëse Haaland do të ishte i interesuar të bashkohej me klubin. Në takimet me Raiolën janë diskutuar edhe lojtarë të tjerë , por fokusi ishte gjithmonë te norvegjezi.

Një çështje tjetër që Real Madrid diskutoi me Raiolën ishte komisioni që ai dhe babai i Haaland po presin, i cili nuk është një pengesë e pakapërcyeshme.

Përveç kësaj, Real Madrid dëshironte të dinte më shumë për dëmtimet që Haaland ka përjetuar në Dortmund këtë sezon, por takimet kanë qenë të gjitha pozitive.

Duke parë situatën, është vetëm çështje kohe që tifozët e Real Madridit të shohin Mbappen dhe Haalandin duke luajtur së bashku me fanellën e bardhë.