Scholes: Man United duhet të provojnë të marrin Tuchel ose Conte

Ish-mesfushori i Manchester United, Paul Scholes ka thënë se klubi duhet të përpiqet të emërojnë Thomas Tuchel ose Antonio Conte si trajner të ri.

Mauricio Pochettino i Paris Saint-Germain dhe Erik ten Hag i Ajax besohet të jenë dy favoritët për t’u bërë trajner i ri i përhershëm i klubit, me Ralf Rangnick që do të largohet në fund të sezonit.

Megjithatë, Tuchel gjithashtu dyshohet se është shtuar në listën e ngushtë të klubit për shkak të pasigurisë që rrethon Chelsean, me “Blutë” që përballen me një sërë shqetësimesh jashtë fushës.

Conte, ndërkohë, iu bashkua Tottenham Hotspur vetëm nëntorin e kaluar, por italiani gjithashtu po lidhet me një largim nga klubi i Londrës së Veriut.

“Unë do të kisha shkuar për Conte ose Tuchel tani. Ndoshta duket se ai (Tuchel) mund të jetë i disponueshëm në fund të vitit. Të dy janë trajnerë të elitës së klasit të lartë, të cilët mendoj se u frikësojnë lojtarëve dhe fitojnë që është gjëja më e rëndësishme”.

“Të bashkuar me njërin nga këta trajnerë do të ishte një skuadër shumë më e mirë. Mirë, ata kanë nevojë për shtesa. Por e urrej kur njerëzit thonë se kanë nevojë për katër ose pesë lojtarë ose duhet të shpenzojnë 200 milionë funte ose çfarëdo që të jenë. Ka një grup lojtarësh. lojtarët këtu që mendoj se mund të bëhen shumë më të mirë nga trajnerë elitarë të cilësisë së lartë.”

Man United u eliminua nga Liga e Kampionëve në raundin e 16-të të martën në mbrëmje pas humbjes 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e dytë të ndeshjes.