Sacchi këshillon Inzaghin të heqë dorë nga mbrojtja me tre lojtarë

Ish-trajneri i Italisë dhe Milanit, Arrigo Sacchi beson se Simone Inzaghi duhet të heqë dorë nga mbrojtja e tij me tre lojtarë dhe këmbëngul se ekipet italiane duhet të kenë më shumë guxim në Evropë.

Sachi ka lavdëruar lojën e Interit, por ka këshilluar për një aspekt trajnerin e tyre italian, Inzaghin.

“Interi është përmirësuar masivisht në krahasim me sezonin e kaluar, ata janë afër të bëhen një klub më i mirë në Evropë, por ata kanë nevojë për më shumë guxim”, ka thënë fillimisht Sacchi për La Gazzetta dello Sport.

“Ju duhet një sistem i pastër taktik. Nëse kundërshtarët kanë dy sulmues, ju duhen vetëm dy mbrojtës qendrorë; përndryshe të mungon një njeri në mesfushë. Presingu është gjithashtu i dobishëm për situatat “një kundër një” në pjesën e pasme dhe duhet të përdoret më shpesh”.

Megjithatë, Nerazzurrët mund të kualifikoheshin në çerekfinale nëse nuk do të ishte kartoni i kuq i Alexis Sanchez.

“Liverpool luajti më mirë në pjesën e parë dhe ndoshta Interi ishte paksa i frikshëm. Kur Interi shënoi në pjesën e dytë, të kuqtë kishin frikë, por kartoni i kuq ishte vendimtar”.

“Skuadrat italiane nuk janë shumë larg nga skuadrat kryesore në Evropë, por duhet të vazhdojnë punën. Ata kanë nevojë për një stil loje kolektive ku të gjithë ndihmojnë në sulm dhe mbrojtje. Ata kanë nevojë për më shumë presion dhe e kuptojnë se klubet e huaja janë më të mira në sulm sesa në mbrojtje”.

“Ne duhet të kemi guximin të shkojmë në gjysmë fushën e tyre për të krijuar telashe pa kthyer shumë dhe duke pritur momentin e duhur për kundërsulm. Lëreni mentalitetin italian prapa dhe filloni një proces inovacioni”, përfundoi trajneri legjendar italian.