Rreth 26 mijë trupa ruse të vrarë që nga pushtimi, thotë Ukraina

Rreth 26 mijë trupa ruse janë vrarë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e tij të fundit. Gjatë ditës së kaluar, Rusia pësoi humbjet më të mëdha në drejtimin Avdiivka, në veri të qytetit ukrainas Donetsk.

Ai pretendon se Rusia gjithashtu ka humbur afërsisht:

1170 tanke

2808 mjete luftarake të blinduara

519 sisteme artilerie

185 sisteme raketash të shumta lëshuese

87 sisteme luftarake kundërajrore

199 avionë

158 helikopterë

1980 automjete dhe cisterna karburanti

12 varka/prerëse

380 drone

41 njësi pajisje speciale dhe 94 raketa lundrimi