Rezoluta për Gjenocidin në Srebrenicë: Hungaria votoi kundër / votat kundër dhe abstenimet

Hungaria është i vetmi shtet anëtar i Bashkimit Evropian që votoi kundër miratimit të rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë.

Qiproja, Greqia dhe Sllovakia abstenuan.

Hungaria më herët kishte njoftuar se do të votonte kundër.

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë u miratua me 84 vota pro, 19 kundër dhe 68 abstenime.

Kundër ishin:

Antigua, Bjellorusia, Kina, Komoret, Kuba, Koreja e Veriut, Kongo, Dominika, Eritrea, Eswatini, Grenada, Hungaria, Mali, Nikaragua, Nauru, Rusia, Sao Tome, Serbia dhe Siria.

68 vende abstenuan:

Algjeria, Angola, Argjentina, Armenia, Bahamas, Bahrein, Barbados, Benin, Butani, Botsvana, Brazili, Burundi, Kamboxhia, Kameruni, Kongo, Bregu i Fildishtë, Qiproja, Republika Domenikane, Guinea Ekuatoriale, Etiopia, Gaboni, Gjeorgjia, Gana, Greqia, Guatemala, Guinea, Haiti, Hondurasi, India, Xhamajka, Kazakistani, Kenia, Kiribati, Lao PDR, Libani, Lesoto, Madagaskari, Maldivet, Meksika, Mongolia, Mozambiku, Namibia, Nepali, Nigeria, Omani, Panamaja, Papa Guinea e Re, Paraguaji, Peruja, Filipinet, Saint Kitts, Saint Lucia, Saint Vincea Samoa, Seychelles, Sllovakia, Ishujt Solomon, Sudani i Jugut, Sri Lanka, Sudani, Suriname, Taxhikistani, Tajlanda, Togo, Trinidad Tobago, Tuvalu, Uganda, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Vietnami.

Nuk votuan fare:

Azerbajxhani, Belize, Bolivia, Burkina Faso, Izraeli, Kirgistani, Liberia, Ishujt Marshall, Monako, Maroku, Samoa, Somalia, Timor-Leste, Tonga, Turkmenistani. /Klankosova.tv