Putin i prerë ndaj Macron: Rusia do t’i arrijë qëllimet e saj në Ukrainë

Zbardhen detaje nga biseda mes presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij francez Emmanuel Macron.

Putin i tha Macron se qëllimet e operacionit të Rusisë në Ukrainë – çmilitarizimi dhe statusi neutral i saj – do të arrihen në çdo rast.

Putin tha se çdo përpjekje e Kievit për të vonuar negociatat do të rezultonte që Moska të shtonte më shumë listën e kërkesave, raporton financialpost.

Edhe më herët gjatë kësaj të hëne presidenti francez bisedoi me Putin, duke këmbëngulur që të shpallë armëpushimin dhe të shmangë goditjen e civilëve.

Pas bisedën, Macron tha se Putin kishte dhënë sinjale se ishte i gatshëm që të ndalonte të gjitha sulmet ndaj civilë. Presidenti francez shtoi se kishte sugjeruar që liderët të qëndronin në kontakt gjatë ditëve në vijim.

/abcnews.al