Politico shkruan për skandalin e Lajçak: BE përpiqet të mbështjell përplasjen për hartën e Kosovës si pjesë e Serbisë

Edhe nëse nuk dini shumë për Ballkanin, mund ta dini që kufijtë dhe hartat janë një çështje mjaft e ndjeshme atje, shkruan Politico.eu, përcjell Bota sot.

Por Miroslav Lajçak, zyrtari më i lartë i BE-së për rajonin, dukej i zënë në befasi kur një hartë në zyrën e tij ndezi një stuhi kritikash nga Kosova dhe më tej.

Lajçak u desh që në Twitter t’i publikonte nga afër fotot e hartës të enjten, duke u përpjekur të provojë se nuk ka për qëllim të përcaktojë Kosovën si pjesë të Serbisë.

Problemet filluan pasi Lajçak postoi në Twitter një fotografi në fillim të këtij muaji të tij duke marrë pjesë në një videokonferencë, përpara një harte, në të cilën Kosova brenda kufijve ndërkombëtarë të Serbisë.

Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, me sa duket përdori të njëjtin sfond për një intervistë dy javë më vonë.

Vëzhguesit e quajtën përdorimin e hartës një gafë të pandjeshme.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008, një dekadë pas një lufte që vrau mijëra njerëz dhe përfundoi në mënyrë efektive kontrollin e serbëve mbi atë territor. Ajo është njohur si një shtet i pavarur nga rreth 100 vende, duke përfshirë 22 nga 27 anëtarët e BE-së, vazhdon më tej shkrimin Politico, përcjell Bota sot.

Por Serbia e konsideron Kosovën si një provincë të saj dhe me mbështetjen e Rusisë dhe Kinës, ka bllokuar rrugën e saj drejt anëtarësimit në Kombet e Bashkuara. Ndërsa anëtarët e saj janë të ndarë për këtë çështje, BE si një e tërë nuk merr një pozicion mbi statusin e Kosovës – por harta prapa Lajçak u interpretua nga shtetasit e Kosovës si një reflektim i qëndrimit të Beogradit.

“Hartat kanë rëndësi!”, shkroi në Twitter Ministrja e jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj, duke shtuar se ajo i kishte dërguar atij një “hartë të saktë” me korrier diplomatik emisarit special. Ajo tha se puna me “harta zombie” ishte “krejtësisht joprofesionale”.

Një zëdhënës i shërbimit diplomatik të BE-së fillimisht u përpoq të ulte çështjen, duke pretenduar se harta ishte “statusi neutral” dhe duke u thënë njerëzve “të përqendrohen në çështje reale që ndihmojnë për të përparuar Dialogun…në vend që të përpiqen të krijojnë histori të rreme”.

Por kjo vetëm rriti stuhinë dhe Lajçak më ​​vonë shkroi postime në Twitter, duke u përpjekur ta qetësonte atë – por jo plotësisht me sukses.

Kritikët theksuan se vija midis Kosovës dhe Serbisë dukej se ishte më e hollë se ajo e përdorur për kufijtë ndërkombëtarë.

Kjo i befasoi analistët, pasi Lajçak, një ish-ministër i jashtëm i Sllovakisë, ka përvojë të thellë me Ballkanin. Disa vëzhgues gjithashtu menduan se ai mund të ketë qenë më i gjallë për këtë çështje pasi vendi i tij vetëm rimori vendin e vet në hartë në dekadat e fundit.

“Harta e bukur që keni arritur atje. A është Sllovakia ende nën Çekosllovaki? [sic] ”pyeti një përdorues i Twitter./BS/