Pioli thotë se Interi është favorit për Scudetto

Stefano Pioli shpjegon se çfarë i solli Olivier Giroud – Milanit dhe rëndësinë e fitores së tyre si mysafir i Napolit, por ai vazhdon të insistojë se Interi është favorit për Scudetto.

Kjo ishte hera e parë pas 11 takimeve që Pioli kishte mundur të mposhtte Luciano Spallettin, duke arritur më parë vetëm tre barazime.

Rezultati u vulos nga Olivier Giroud, i cili arriti të ridrejtojë një përpjekje të pabindur të Davide Calabrias në këndin e poshtëm.

Ai e vendos Milanin në krye me 60 pikë, i ndjekur nga Interi me 58 (me një lojë më pak), Napoli 57 dhe Juventusi me 53.

“Këto janë tre pikë të rëndësishme, ne mundëm një ekip të fortë që na shkaktoi shumë probleme, sepse djemtë punuan shumë, shumë fort pa top dhe e merituan këtë fitore”, deklaroi Pioli për DAZN.

“Ne kemi një kanal shumë sulmues në të majtë, kështu që nëse paguajmë pak përsa i përket mbrojtjes, ia vlen të rrezikojmë për potencialin që kemi për të ecur përpara. Ne u përpoqëm të ishim agresivë, Tomori dhe Kalulu punuan shumë mirë te Osimhen”.

“Ne donim një mesfushë agresive, por edhe një me cilësi, duke ditur se mund të gjenim boshllëqe midis linjave të tyre. Ne ishim në lojë nga fillimi në fund, ishte një paraqitje e mirë, por do të vijnë ndeshje më delikate”.

 

Napoli kishte fituar 1-0 në San Siro në rrethana të diskutueshme, me një gol të vonë të Franck Kessie të anuluar, kështu që kjo do të thotë se rekordi kokë më kokë është identik.

Nëse dy skuadra përfundojnë në nivel pikësh në Serinë A, rekordi ballë për ballë është kriteri i parë për t’i ndarë ato.

“Ishte një ndeshje kokë më kokë, ne jemi të kënaqur, por asgjë nuk ka ndryshuar nga para ndeshjes. Ne kemi ende vetëm një pikë më shumë sesa në këtë fazë sezonin e kaluar, kështu që ka shumë për të bërë”.

Milani mori më shumë pikë kundër shtatë klubeve më të mira se sa ato më afër zonës së rënies.

“Kjo është një situatë që duhet patjetër ta përmirësojmë, veçanërisht pasi kanë mbetur pak ndeshje ballë për ballë në sezon, përveç Lazios dhe Atalantës. Nuk do ta emëroja Spezian në rrjedhën e rezultateve, sepse nuk duhej të përfundonte kështu, por është e vërtetë që nuk kemi mundur të dominojmë ndeshjet ashtu siç duhet”.

“Interi është ende favorit sepse ata janë kampionët në fuqi dhe kanë një lojë në dorë. Ata janë një ekip shumë i fortë që e dinë se çfarë do të thotë të fitosh. Sa më shpejt të kemi një tabelë me të gjitha skuadrat që luajnë të njëjtin numër ndeshjesh, aq më shpejt do të jemi në gjendje të gjykojmë.”

“Ka vështirësi për të gjithë në Serinë A, ne nuk jemi perfekt, por kjo është koha për të dëshmuar se kemi mësuar nga gabimet tona me qëndrimin dhe cilësinë e duhur”, ka shtuar më tej Pioli.