Pioli po e përdor presionin mbi lojtarët e Milanit si energji pozitive

Stefano Pioli zbulon se ka dyshime çdo ditë nëse duhet të ushtrojë presion ndaj Milanit apo ta lehtësojë atë, por pas fitores 2-0 ndaj Genoas sheh vetëm energji pozitive.

Kuqezinjtë kishin nevojë të madhe për një përforcim të besimit pas barazimeve pa gola kundër Bolognas dhe Torinos.

Edhe pse ishte larg një paraqitjeje të mirë, ata bënë mjaftueshëm për të kaluar Genoan në San Siro me golat e Rafael Leaos dhe Junior Messias.

“Natyrisht, e pashë rezultatin e Interit, por e dinim se çfarëdo që të ndodhte, do të përpiqeshim të fitonim çdo ndeshje. Mendoj se kemi pasur qasjen dhe urinë e duhur këtë mbrëmje, kemi rrezikuar shumë pak dhe ky është një faktor i rëndësishëm”, deklaroi Pioli për DAZN.

“Genoa po punonte shumë për të neutralizuar Tonalin dhe për ta bërë të vështirë përfshirjen e tij në lojën e ngritjes. Sandro është përmirësuar kaq shumë kohët e fundit, duke qenë në gjendje të largojë presionin e madh”.

Ishte gola e gjashtë radhazi e pastër për Milanin, edhe pse mbrojtja e tyre u shkatërrua dhe humbi Davide Calabrian nga një infektim në stomak.

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

“Unë kërkoj shumë nga lojtarët e mi kur ata punojnë pa top, por kjo është e nevojshme. Duhet të vazhdojmë, tensioni po rritet dhe presioni po ashtu, por në fakt ishte më keq sezonin e kaluar. Në këtë fazë, ne nuk ishim të sigurt nëse do të përfundonim në top katërshe”.

“Tani ne duhet ta ndiejmë presionin si asgjë tjetër veçse energji pozitive, sepse ne po sfidojmë për diçka që kur filluam të punonim së bashku ishte e paimagjinueshme”, ka shtuar më tej ai.

Interi është kampion në fuqi i Italisë, ndërsa Milani po përpiqet të arrijë diçka që nuk e ka përjetuar në më shumë se një dekadë, kështu që Pioli po e shtyn skuadrën e tij.