Përplasje mes kartelëve kanadezë të drogës në Meksikë: Dy të vrarë, një i plagosur

Dy kanadezë u vranë dhe një u plagos gjatë të shtënave me armë në një kompleks hotelesh pranë Kankunit, thanë autoritetet meksikane mbrëmë. Sulmi ndodhi në kompleksin hotelier Xcaret kur një shtetas kanadez qëlloi mbi tre viktimat e tij.

Fotografitë e të armatosurit të dyshuar u postuan në internet nga shefi i policisë rajonale Lucio Hernández Gutiérrez.

I dyshuari raportohet kishte një dosje policie në Kanada, në rastet e vjedhjes, drogës dhe armëve, njoftoi prokuroria e shtetit, duke cituar autoritetet kanadeze. Në nëntor të vitit 2021, dy të dyshuar për kontrabandë droge u vranë në një shkëmbim zjarri në plazhin e një hoteli në Kankun.

Në tetor, dy turistë, një gjerman dhe një indian, u vranë në një të shtëna të dytë midis kontrabandistëve të dyshuar të drogës në Tulum, një vendpushim turistik. Dhuna e lidhur me krimin, veçanërisht shpërndarja e drogës, ka qenë një problem në Karaibe meksikane prej vitesh, raporton bbc.

Për shkak të incidenteve të ngjashme, vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar qytetarët e tyre që të rrezikojnë duke udhëtuar drejt Karaibeve meksikane, që është një nga destinacionet kryesore turistike në botë. Pesha e turizmit në PBB-në e Meksikës është 8.5 për qind dhe është aktiviteti kryesor ekonomik në juglindje të vendit.

Meksika kishte më shumë se 33 mijë vrasje në vitin 2021, pak më pak se një vit më parë, kur kishte më shumë se 34,500.

Më shumë se 300 mijë vdekje të dhunshme janë raportuar në Meksikë që kur qeveria federale nisi një operacion ushtarak të diskutueshëm për të goditur drogën, sipas autoriteteve, të cilët ia atribuojnë shumicën e vrasjeve krimit të organizuar.