Një zjarr përfshiu një ndërtesë në Indi, së paku gjashtë të vdekur

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën dhe 15 të tjerë janë plagosur në një zjarr që shpërtheu sot në një ndërtesë 19-katëshe në Mumbai, qendra financiare e Indisë.

Zjarri është shkaktuar nga një qark i shkurtër në kondicionerin në një banesë, tha kryebashkiaku Kishori Pednekar.

Qiramarrësit deklaruan se zjarri shpërtheu në katin e 15-të dhe se tymi i zi i dendur përfshiu ndërtesën, e cila u braktis shpejt nga më shumë se 90 persona, shrkuan mumbaitimes.

 

Rreth njëzet makina zjarrfikëse e kanë shuar zjarrin pas dy orësh, raportojnë mediat. Të plagosurit u transportuan në dy spitalet aty pranë.

Zjarret janë të zakonshme në Indi, ku ligjet e ndërtimit dhe standardet e sigurisë po shkelen.

Në gusht, një zjarr vrau tetë pacientë me coronavirus në një spital në Ahmedabad, një qytet i madh në Gujarat. Në dhjetor 2018, një zjarr në një restorant në Mumbai vrau 15 persona.