Pendarovski: Njerëz nga jashtë kanë ardhur në Maqedoni për të provokuar incidente

Kreu i shtetit, Stevo Pendarovski ka thënë ekzulizivisht në emisionin “Click Plus” në TV21 Rusia po keqpërdor faktin se qytetarët po protestojnë legjitimisht kundër propozimit francez.

Sipas Pendarovskit, në Maqedoni kanë ardhur njerëz të posaçëm nga vende të tjera për të provokuar incidente.

“Kemi disa dhjetëra persona që kanë ardhur nga disa shtete fqinje dhe që po tentojnë të provokojnë incidente në protesta. Ata nuk janë qytetarët tanë…”, thotë Pendarovski.

Ai shton se djalosh 18-vjeçar në vendin tonë nuk e di se çfarë është një koktej molotovi, si ta bëjë dhe kur ta hedhi atë.

Intervista e plotë me presidentin Pendarovski mund ta ndiqni sonte në orën 21:30 në TV21.