Pas 51 viteve thyhet ky rekord në Bundesligë

Në ndeshjen Borussia Dortmund dhe Leipzig (3:3) në Bundeslig është thyer rekordi nga viti1968.
Jadon Sancho e shënoi golin e tretë për Borussian në atë ndeshje. Për të ishte goli i tij i 22 në Bundeslig. Me 19 vite dhe 267 ditë erdhi deri te goli i 22-të në kampionatin gjerman, duke tejkaluar Horst Koppelsin i cili në vitin 1968 deri te goli i 22-të erdhi me 19 vite e 269 ditë.
Sancho, te Borussia kishte ardhur para dy vitesh nga Manchester City dhe po shkëlqen në Dortmund.
Këtë sezon shënoi 12 gola, 13 asiste në 23 ndeshje. Borussia pagoi tetë milion euro