Pamje nga satelitët turq, ja si duken zonat e shkrumbuara nga zjarri

Göktürk 1 dhe 2, dy satelitë vëzhgues të Tokës të Ministrisë Turke të Mbrojtjes, kanë fotografuar zjarret në provincën Mesdhetare të rrethit Manavgat të Antalias dhe krahinën Egje të rrethit Marmaris të Muğla nga hapësira.

Ministria, e ka publikuar fotografitë  në faqen e saj zyrtare, ndërsa ia ka vënë në dispozicion institucione përkatës.

Göktürk 1 u lëshua nga Qendra Hapësinore Guiana në 5 Dhjetor 2016 pas vonesave të shumta. Katër vite më parë, Göktürk 2, një tjetër satelit vëzhgues me rezolucion më të ulët në krahasim me Göktürk 1, u vendos me sukses në orbitë më 18 dhjetor 2012.

Deri më tani numri i viktimave nga zjarret në Turqi ka shkuar në 8. Në Manavgat, autoritetet po luftojnë për të kontrolluar zjarrin, i cili shpërtheu në katër vende më 28 korrik, përmes operacioneve ajrore dhe tokësore. Banorët kanë bashkuar forcat me forcat zjarrfikësve për të shuar zjarret.