Pacolli nga Zvicra: Nuk i frikësohem kërcënimeve të Sveçlës, do kthehem ta votojë Qeverinë Hoti

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli tha se do të kthehet prapë në Kosovë për ta votuar qeverinë e re.

Nga shtëpia e tij në Zvicër, në një intervistë për Euronews Albania, Pacolli tha se do të rikthehet në Kosovë nëse Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë LDK-së që ta formojë Qeverinë.

“Unë jam deputet dhe pa marrë parasysh kërcënimet që mi bëjnë, e keni pa edhe kërcënimin e Sveçlës që nëse shkoj në Kuvend do të më arrestojnë, por unë do të shkoj [të votojë qeverinë] për arsye që është obligim i imi ngase jam deputet i zgjedhur nga qytetarët e Kosovës”, tha ai.

Por, edhe pse pohoj se do t’i jap votën Qeverisë se LDK-së me partner, tha nuk do të jetë pjesë e koalicionit me ta,.

I pyetur nëse ka kërkuar Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe nëse kjo është arsyeja pse nuk ëahtë marr vesh me Isa Mustafën, ai e mohoi këtë duke shtuar që ka mundur të zgjedhë, por vendimi i tij ëahtë që mos të bëhet pjesë e kësaj Qeverie.