“Një nga lojtarët më inteligjentë”, Guardiola vlerëson lartë ish-yllin e Man Cityt

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka lavdëruar mesfushorin e Barcelonës, Ilkay Gundogan, i cili ishte për shumë vite lojtar i tij te klubi anglez.

Nënshkrimi i Barcelonës me Gundogan në një transferim të lirë verën e kaluar është dëshmuar të jetë një pasuri e jashtëzakonshme.

Reprezentuesi gjerman u bë shpejt një lojtar kyç për Blaugranët, duke treguar cilësinë e tij të jashtëzakonshme dhe aftësitë teknike.

Gundogan gjithashtu luajti një rol vendimtar në dominimin e Cityt në Evropë dhe Ligën Premier gjatë sezoneve të fundit. Ai fitoi reputacionin e të qenit lojtar vendimtar, pasi shënoi një numër golash të rëndësishëm në ndeshjet ku kishte më shumë rëndësi.

Në një intervistë të fundit me revistën gjermane Stern, Guardiola kujtoi kohën e tij me Gundogan, duke e përshkruar atë si “një nga lojtarët më inteligjentë që ka trajnuar ndonjëherë”, teksa lavdëroi stilin e heshtur, lidershipin dhe ndikimin.

“Ilkay nuk foli shumë, por kur foli, të gjithë e dëgjuan, duke përfshirë edhe mua si trajner. Ai ishte i qartë dhe i drejtpërdrejtë. Ai është një lojtar shumë inteligjent, një nga lojtarët më inteligjentë që kam stërvitur ndonjëherë. Ai ishte çelësi i suksesit tonë”, ka thënë fillimisht Guardiola.

Guardiola theksoi gjithashtu shkathtësinë e Gundogan, duke vënë në dukje efikasitetin e tij në role të ndryshme në mesfushë qendrore dhe aftësinë e tij në hapësira të ngushta.

Ai shtoi se Gundogan nuk është vetëm një lojtar i aftë, por edhe një golashënues i besueshëm, i aftë për të shënuar nga 10 deri në 15 gola në sezon.

“Një lojtar mund të jetë i shpejtë, ai mund të ketë një goditje të mirë, por ajo që e bën atë të dallohet nga të tjerët dhe të bëhet një lojtar elitar është inteligjenca e tij. Marrja e vendimeve të duhura nën presion, duke ditur se çfarë i nevojitet ekipit në çdo kohë, ky është lloji i lojtarit që unë kërkoj. I dua lojtarët e zgjuar. Mu desh t’i shpjegoja gjithçka Ilkayt vetëm një herë. Ai e kuptoi dhe e vuri në praktikë menjëherë. Kjo është e jashtëzakonshme”, përfundoi trajneri i Cityt.

Sezonin e kaluar, Gundogan ishte një lojtar i rregullt nën drejtimin e Xavit, duke filluar në 87% të ndeshjeve të ligës, duke bërë 36 paraqitje në La Liga ndërsa kontribuoi me 5 gola dhe 9 asistime.

Ndërsa Gundogan vazhdon të shkëlqejë në Barcelonë, vlerësimi i lartë i Guardiolës për gjermanin nxjerr në pah vlerën e jashtëzakonshme që ai sjell për çdo ekip që bashkohet.