Ndërron jetë në moshën 82-vjeçare ish-trajneri i Skocisë

Craig Brown, i cili e çoi Skocinë në Euro 1996 dhe Kupën e Botës 1998, ka vdekur paqësisht në moshën 82-vjeçare.
Lajmin e konfirmoi të hënën familja e ish-menaxherit të Skocisë.

“Craig vdiq i qetë sot pas një sëmundjeje të shkurtër në Spitalin Universitar, Ayr, i rrethuar nga anëtarë të ngushtë të familjes”, thuhet në një deklaratë.

“Familja dëshiron të shprehë vlerësimin e thellë për kujdesin dhe vëmendjen e jashtëzakonshme të ofruar nga stafi i spitalit dhe mesazhet e panumërta të mbështetjes dhe simpatisë nga miqtë dhe kolegët. Në këtë kohë veçanërisht të trishtuar, familja tani kërkon që privatësia e tyre të respektohet gjatë procesit të pikëllimit.”

Skocia e emëroi Brown si trajner në vitin 1993 dhe pa ish-trajnerin e Rangers-it të drejtonte ekipin kombëtar në Euro 96 dhe Kupën e Botës 98 në Francë.