Milani dhe Leao kurrë nuk kanë qenë më larg marrëveshjes

La Gazzetta dello Sport raporton se Rafael Leao dhe Milan nuk kanë qenë kurrë kaq larg pasi sulmuesi portugez nuk startoi në dy ndeshjet e fundit të Serie A ndërsa bisedimet për një kontratë të re nuk po përparojnë.

Marrëveshja e portugezit skadon në qershor të vitit 2024 dhe negociatat për një kontratë të re kanë vazhduar për disa muaj. Si Milani ashtu edhe përfaqësuesit e lojtarit konfirmuan javën e kaluar se bisedimet po përparojnë në një mënyrë profesionale dhe se lojtari dëshiron të qëndrojë në klub.

Nëse ai do të nënshkruajë një kontratë të re apo jo, është një histori tjetër dhe vendimet e fundit taktike të Piolit nënkuptojnë se Leao dhe Milan nuk kanë qenë kurrë kaq larg, shkruan gazeta italiane.

24-vjeçari nuk startoi në dy ndeshjet e fundit në Serie A kundër Sassuolos dhe Interit dhe u inkuadrua vetëm në pjesën e dytë. Leao nuk është në maksimumin e tij pas Kupës së Botës, por qëndrimi i tij është gjithashtu një shqetësim për shefin e kuqezinjve.

Në të njëjtën kohë, negociatat mes klubit dhe sulmuesit nuk po përparojnë. Ende nuk ka marrëveshje për pagën e ardhshme të sulmuesit dhe as për klauzolën e lirimit të tij, e cila aktualisht është 150 milionë euro.

Leao thuhet se pret që Milani të paguajë një pjesë të gjobës prej 19 milionë eurosh që i detyrohet ish-klubit të tij Sporting Lisbonës, ndërsa dy përfaqësuesit e tij, Ted Dimvula dhe Jorge Mendes duket se kanë ide të ndryshme për të ardhmen e sulmuesit, duke i bërë negociatat me kampionët në Serie A edhe më shumë të komplikuara.