Messi konsiderohet favorit edhe për çmimin e më të mirit të vitit 2021 nga FIFA

Treshja mundi konkurrencën si Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe dhe Karim Benzema për të pasur një shans për të marrë trofeun më 17 janar.

Por me çmimin bazuar në paraqitjet brenda një periudhe të caktuar kohore, Messi mund të ketë një avantazh pavarësisht fillimit të tij nën nivel me PSG.

FIFA deklaron: “Paneli do të zgjedhë fituesin për arritjet e tyre përkatëse gjatë periudhës nga 8 tetori 2020 deri më 7 gusht 2021”.

Në 11 paraqitje për PSG-në, Messi ka shënuar vetëm një gol në Ligue 1 këtë sezon. Sidoqoftë, kjo nuk do të merret parasysh kur e konsideroni atë për çmimin.

Gjatë periudhës kohore të përmendur nga FIFA, argjentinasi shënoi 43 gola në 47 ndeshje, duke asistuar 17 përpara se të largohej nga klubi i fëmijërisë Barcelona për një fillim të ri në Francë.

Messi gjithashtu fitoi Kupën e Mbretit me Barçën dhe ngriti trofeun e Kupës së Amerikës për vendin e tij në korrik.

Në krahasim, Lewandowski ka shënuar 51 gola dhe tetë asistime gjatë asaj kohe, ndërsa Salah ka 26 gola dhe gjashtë asistime, por fillimi i tij i shkëlqyer në këtë sezon me Liverpoolin nuk do të merret parasysh.

Votimi në listën e ngushtë u krye nga trajnerët dhe kapitenët e ekipeve kombëtare, mediat e specializuara dhe tifozët e futbollit duke bërë zgjedhjet e tyre online.

FIFA do të zbulojë zyrtarisht fituesin e çmimit në një ceremoni online në Cyrih më vonë këtë muaj.