Messi hap derën për rikthimin e mundshëm të Neymar në Barcelonë

Me Lionel Messin që nuk është më një opsion, Barcelona mund të eksplorojë atë që çon në një tjetër njohje të vjetër – Neymar.

Tani që argjentinasi është nisur në Inter Miami në MLS, klubi katalanas tashmë është duke punuar në idenë e rekrutimit të një tjetër lojtari kyç.

“Xavi kishte folur me Leon dhe besonte se ai do të ishte një pjesë e rëndësishme e lojës sulmuese të skuadrës. Tani është e qartë se ai do të kërkojë një lojtar me diferencë në front për të ndihmuar Dembelen, Raphinha dhe Lewandowskin. Dhe kush mund të shënojë gola”, thonë burime pranë klubit.

Dhe megjithëse tingëllon e pabesueshme, i zgjedhuri mund të jetë Neymar. Në fakt, braziliani tashmë ka dhënë miratimin e tij për mundësinë e kthimit në një klub ku ai performoi mirë midis viteve 2013 dhe 2017 (105 gola dhe 76 asistime në 186 ndeshje zyrtare), por të cilin ai përfundoi duke iu bashkuar Paris Saint-Germain.

PSG duket e vendosur ta shesë atë, por në asnjë rrethanë nuk do ta bëjë dhuratë, sidomos jo për Barcelonën, me të cilën kanë një marrëdhënie mjaft të tensionuar. Kjo është arsyeja pse, që ky negocim të ketë ndonjë shans për sukses, është thelbësore që Barcelona të përmirësojë situatën e saj financiare sa më shpejt të jetë e mundur dhe të ulë faturën e pagave.

Preferencat e Xavit

Prioriteti i Xavit është të nënshkruajë me një sulmues të dytë, një mesfushor për të zëvendësuar Busquets dhe gjithashtu një lojtar krijyes, sepse ai nuk ka besim të plotë te Ferran Torres dhe Ansu Fati. Koha e Neymarit në kryeqytetin francez po mbaron. Me shumë gjasa, braziliani është afër fundit të kohës së tij në PSG pas protestave të tifozëve parisien ndaj tij. Kjo edhe për shkak se situata ka marrë një kthesë 180 gradësh, mes vetë lojtarit që dëshiron një ndryshim.

Liga Premier?

Sipas Le Parisien, ajo që e ka bindur Neymarin të largohet dhe të përpiqet të nënshkruajë për një klub tjetër është interesimi i klubeve të Ligës Premeir si Manchester United, Chelsea dhe Neëcastle. Secili klub ka një situatë të ndryshme që braziliani do të duhet të peshojë, si Manchester United ashtu edhe Newcastle kanë një vend në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm ndërsa Chelsea nuk do të luajë në garat evropiane. /Telegrafi/