Mesazh i ri nga Zelensky: Rusët duan të shkatërrojnë Ukrainën, ne duam paqe

“Rusët duan të na shkatërrojnë”, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, nëpërmjet një video- mesazhi në Facebook. Me fjalim motivues dhe shppresdhënës, Zelensky tha se të gjithë ata që po luftojnë janë duke bërë shumë hapa afër fitores së Ukrainës.

Megjithatë ai theksoi se rusët duan të shkatërrojnë Ukrainës, ndërsa kjo e fundit dëshiron paqe të ndershme. Më pas Zelesnky u bëri thirrje forcave të armatosura ukrainase dhe popullit që të tregojnë durim.

“Kjo është e vërtetë. Duhet të luftojmë. Te fitosh. Për të ardhur në paqen që meritojnë ukrainasit. Vetëm paqe. Me garanci sigurie për shtetin tonë. Që njerëzit tanë të nguliten në letër, në negociata.Negociatat e vështira”, tha Zelensky.

Duke folur për bisedimet mes dy palëve, ai tha: “Sot ka filluar tashmë takimi i delegacioneve. Vazhdon. Të gjithë presin lajmet. Do të raportojmë patjetër sonte”./abcnews.al/