Media amerikane: Ja çka do të ndodhë nëse dështon nominimi i Hotit për kryeministër

“Startribune”: Nëse nominimi dështon, ka të ngjarë të thirren zgjedhjet e reja

Rrëzimi i Qeverisë së Kosovës gjatë kohës kur vendi po përballet me pandeminë e quajtur “Koronavirus”, po vazhdon të marrë vëmendjen e mediave botërore.

E fundit që ka shkruar për këtë është media amerikane në Minnesota “Startribune”, përcjell Bota sot.

Mediumi shkruan se kryeministri në detyrë Albin Kurti, iu ka drejtuar edhe Komisionit të Venecias për dekretin presidencial për mandatarin e ri që do ta formojë qeverinë.

Sipas këtij mediumi, nëse Gjykata Kushtetuese e Kosovës e konfirmon se nomimini i Avdullah Hotit nga LDK-ja për kryeministër ishte antiligjor, do të pasojnë zgjedhjet e reja në Kosovë, përcjell Bota sot.

Shkrimi i plotë i “Startribune”:

Kryeministri në detyrë i Kosovës ka kërkuar nga ekspertët e ligjit kushtetues evropian një mendim mbi kompetencat e presidentit të vendit të tij për të emëruar një kryeministër të ri dhe për shpërndarjen e parlamentit.

Kurti tha se këshillat e kërkuara nga Komisioni i Venecias i Këshillit të Evropës do të forconin demokracinë dhe të drejtat kushtetuese në Kosovë, të cilat shpallën pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

Gjykata Kushtetuese e vendit pezulloi deri më 29 maj një dekret presidencial për emërimin e një kryeministri për të zëvendësuar Kurtin.

Partia politike e të nominuarit, Avdullah Hoti i qendrës së djathtë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK-) thotë se i ka votat, të paktën 61 në parlamentin me 120 vende, për konfirmimin e tij.

Partia e qendrës së majtë e Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje) po qeveris Kosovën përkohësisht pasi u shkarkua nga një votim mosbesimi në mars. Mocioni parlamentar u iniciua nga LDK-ja, e cila në atë kohë ishte partnere në qeverinë e koalicionit të Kurtit.

Vetëvendosje pretendon se ka ende autoritetin e vetëm për të formuar një kabinet të ri dhe thotë se dekreti presidencial është antikushtetues.

Nëse nominimi dështon, ka të ngjarë të thirren zgjedhjet e reja./BS