Mbi 60 spitale janë dëmtuar në Ukrainë

Dhjetra spitale ukrainase janë dëmtuar nga sulmet ajrore dhe granatimet ruse që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës dy javë më parë.

Ministri i Shëndetësisë i Ukrainës, Viktor Liashko, tha se numri i objekteve mjekësore të dëmtuara në luftë tani ka tejkaluar 60, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Ndërkohë, ai tha se vdekja e pesë punonjësve të kujdesit shëndetësor ishte për shkak të “plumbave të terroristëve rusë”.

Dje, Ukraina tha se tre persona u vranë kur një raketë ruse goditi një maternitet në qytetin port jugor të Mariupol.

Megjithatë, ministria ruse e mbrojtjes ka mohuar bombardimin e vendit, në vend të kësaj duke akuzuar Ukrainën për një “provokim të organizuar” atje.