Mancini i del në mbrojtje Donnarummas, Juventusi vazhdon interesimin për portierin italian

Trajneri i Italisë, Roberto Mancini, ka telefonuar dje (e enjte) portierin Gianluigi Donnarumma, ndërsa Juventusi është sërish i interesuar për yllin e Paris Saint-Germain.

Donnarumma është në qendër të vëmendjes pas një gabimi të kushtueshëm kundër Real Madridit në ndeshjen e dytë të 1/8-tës në Ligën e Kampionëve të mërkurën mbrëma.

23-vjeçari nxiti rikthimin e Los Merengues në Bernabeu duke humbur topin brenda zonës dhe duke çuar në barazimin e rezultat 1-1 nga Karim Benzema.

Sipas gazetës La Gazzetta dello Sport, trajneri i Italisë, Mancini e ka telefonuar dje 23-vjeçarin për ta qetësuar, pasi Azzurrët do të luajnë ndeshjen ‘play-off’ të Kupës së Botës kundër Maqedonisë së Veriut pas më pak se dy javësh.

Gazeta italiane raporton gjithashtu se Juventusi ka rifilluar interesimin e tyre për ish-portierin e Milanit, i cili po mendon të ardhmen e tij në Paris. 23-vjeçari nuk është ndjerë kurrë i dashur në kryeqytetin francez dhe mund të shqyrtojë opsionet e tij në fund të sezonit.

 

 

Juventusi është adhurues prej kohësh i Donnarummas dhe ka zhvilluar bisedime me agjentin e tij Mino Raiola para se të nënshkruante me PSG-në verën e kaluar. Mbetet për t’u parë se sa do të kërkonte PSG për yllin e tyre dhe si do ta menaxhonte Zonja e Vjetër polakun Wojciech Szczesny, i cili ka kontratë deri në qershor 2024 në Torino.

Paga e lojtarit mund të jetë gjithashtu një problem pasi Donnarumma është në një marrëveshje prej tetë milionë eurosh në vit në Paris dhe Juventusi mund të përfitojë nga i ashtuquajturi ‘Dekreti i Rritjes’, një zbritje prej 50 për qind në pagat bruto që transferohen në Itali nga jashtë.