Macron pritet të njoftojë kohëzgjatjen e izolimit

epa08178598 French President Emmanuel Macron delivers his speech after visiting the SAFT factory, a French company specializing in the production of batteries, in Nersac, Southwestern France, 30 January 2020. The pilot site combines knowledge make Saft and PSA to develop a battery production activity in Europe for electric vehicles. EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Presidenti francez, Emmanuel Macron do i drejtohet sot në mbrëmje kombit të tij dhe pritet të sqarojë zgjatjen e paralajmëruar për izolimin në vend.

Në një fjalim televiziv, i treti që nga fillimi i krizës së koronavirusit, presidenti ka të ngjarë të shpjegojë masën e marrë javën e kaluar për zgjatjen e izolimit të Francës përtej datës fillestare të 15 prillit.

“Journal du Dimanche” shkroi se kufizimet ekzistuese në jetën publike mund të zgjaten deri në mes ose në fund të majit.

Këshilli shkencor i Francës që rekomandoi kufizimet, të cilat kanë hyrë në fuqi që në 17 mars, deklaroi se duhet të zgjasin të paktën gjashtë javë.