Luis Diaz shpërtheu në lot pasi arriti në finalen e tij të parë të Ligës së Kampionëve

Super zëvendësuesi Luis Diaz u përlot pasi ndihmoi Liverpoolin të mposhtte Villarrealin për të arritur në finalen e madhe të Ligës së Kampionëve.

Diaz hyri në lojë në pushimin mes pjesëve, me skuadrën e tij në disavantazh me dy gola pas fillimit të vrullshëm të Villarrealit në ndeshjen e dytë gjysmëfinale.

Por, ai e ktheu lojën në favor të Reds, ndërsa luajti në krah, duke shënuar golin e dytë të Liverpoolit në fitoren e tyre me rikthim 3-2.

Dhe pasi siguroi një vend në finalen e Ligës së Kampionëve, talenti kolumbian tregoi një figurë jashtëzakonisht emocionale.

Ai shpërtheu në lot ndërsa duartrokiti mbështetësit e Liverpoolit që kishin udhëtuar në Estadio de la Ceramica për të përkrahur skuadrën e tyre.

Paraqitja e Diaz u vlerësua me çmimin “Lojtari i ndeshjes”, ndërsa mori elozhe edhe nga ekspertët e BT Sport, Michael Owen dhe Rio Ferdinand, të cilët e lavdëruan atë për shkëlqimin e tij, pas paraqitjes ndaj Villarrealit.

Kjo do të jetë finalja e parë e Diaz në Ligën e Kampionëve, me Liverpoolin që do të luajë me Manchester Cityn ose Real Madridin në Paris më 28 maj.