Lista e plotë e fituesëve të çmimit Oscars 2021

Çmimi i cili theu barrierat dhe mori çmimin kryesor ishte filmi i Nomadland i regjisores Chloe Zhaao, transmeton lajmi.net.

Ajo theu barrierat në historinë e kinematografisë amerikane, duke u bërë gruaja e parë me ngjyrë që fiton çmimin e regjisë më të mirë.

Përveç çmimit kryesor, mbrëmë fituan çmimin edhe filma tjerë në kategori të ndryshme.

Listën e plotë të fitueseve të çmimeve në Oscars për këtë vit mund ta lexoni më poshtë:

Best Actor: Anthony Hopkins në filmin The Father

Best Actress: Frances McDormand në filmin Nomadland

Best Picture: Filmi Nomadland

Best Original Song: Fight for you në filmin Judas and the Black Messiah

Best original score: Soul

Best film editing: Sound of Metal

Best cinematography: Mank

Best production design: Mank

Best actress in a supporting role: Yuh-Jung Young në filmin Minari

Best visual effects: Tener

Best documentary feature: My Octopus Teacher

Best documentary short subject: Colette

Best animated feature: Soul

Best animated short film: f Anything Happens I Love You

Best live action short film: Two Distant Strangers

Best sound: Sound of Metal

Best director: Chloe Zhao me filmin Nomadland

Best costume design: Ma Rainey’s Black Bottom

Best hair and makeup: Ma Rainey’s Black Bottom

Best supporting actor: Daniel Kaluuya në filmin Judas and the Black Messiah

Best international feature: Another Round

Best adapted screenplay: The Father

Best original screenplay: Promising Young Woman.