Lewandowski i vendos vetës një objektiv madhor, vetëm një legjendë argjentinase e kishte bërë atë në La Liga

Robert Lewandowski ka rikthyer formën e tij të shkëlqyer këtë edicion, pas një starti jo të mirë.

Për të shtuar një motiv shtesë në pjesën e fundit të sezonit, Robert Lewandowski i ka vendosur vetes një objektiv ambicioz.

Sipas Mundo Deportivo, sulmuesi i Barcelonës dëshiron të ruajë titullin e golashënuesit më të mirë të La Ligës për të dytin vit radhazi.

Vetëm një lojtar e bëri atë në dy sezonet e tij të para të njëpasnjëshme më parë dhe ai ishte ikona Mario Alberto Kempes, i cili e arriti atë me Valencia në vitet 1970.

Polaku fitoi çmimin Pichichi në sezonin e tij të parë për Blaugrana, duke shënuar 23 gola në 34 ndeshje vitin e kaluar.

Këtë sezon, Lewandowski është vetëm katër gola prapa golashënuesit më të mirë, Jude Bellingham, për momentin.

Ashtu si ndjekja e Barçës për kurorën e tyre të dytë radhazi në ligë, Pichichi i Lewandowskit ende duket i arritshëm.

Askush nuk mund të thotë se një gjë e tillë është e lehtë, megjithatë duke marrë parasysh që ka shumë ndeshje deri në fund është e arritshme për polakun.