Kush ishte Sir David Amess, deputeti britanik që u ther për vdekje – Nga mbështetës i BREX-it deri te pasioni për kafshët

Konservatori Sir David Amess, 69 vjeç, ishte një nga deputetët me shërbimin më të gjatë, pasi ishte zgjedhur së pari për Basildon në vitin 1983 dhe më pas për Southend West në vitin 1997.

Një euroskeptik afatgjatë, ai mbështeti BREX-it në referendumin e BE-së në vitin 2016 dhe postoi në Twitter një fotografi të një prerjeje kartoni të Margaret Thatcher, në ditën kur Britania e Madhe u largua nga Bashkimi Evropian.

Baba i pesë fëmijëve, ai lindi në Plaistow, Essex dhe u bë mësues i një shkolle fillore në Bethnal Green, në lindje të Londrës, pasi u diplomua në ekonomi dhe qeveri nga ajo që tani është Universiteti Bournemouth. Ai më vonë u bë një konsulent rekrutimi.

Fillimisht u zgjodh si këshilltar në lagjen Redbridge të Londrës, pasi fitoi vendin në Basildon ai shërbeu si sekretar privat parlamentar i Michael Portillo për 10 vjet, raporton theguardian.

Kur, përkundër mosmarrëveshjeve, ai mbajti ulësen margjinale të Basildon në vitin 1992, ishte demonstrimi i parë i qartë se Laburistët nuk do t’i fitonin ato zgjedhje. Ai më vonë shkroi një libër për përvojat e tij, të titulluar 1992: Kundër të gjitha shanseve, i cili u lançua në Commons në një ngjarje për të shënuar 20 vjetorin e zgjedhjeve.

Para zgjedhjeve të vitit 1997, me një përmbledhje kufitare që ndante Basildon, ai u zgjodh për Southend West.

Ambicia e Amess që në moshën 11 vjeç ishte të bëhej deputete. Edhe pse ai nuk shërbeu si ministër, apo mbajti poste si zëdhënës i Konservatorëve, ai ishte i njohur për fushatën e tij nga shtyllat e pasme. Çështjet pranë zemrës së tij përfshinin mirëqenien e kafshëve dhe ai ishte një nga të paktët deputetë konservatorë në favor të një ndalimi të gjuetisë. Varfëria me karburant ishte një fushë tjetër që ai kishte qenë aktiv në adresimin.

Ndërsa shërbeu në komitetin e zgjedhur shëndetësor nga 1998 deri në 2007 ai bëri fushatë për çështje të ndryshme, duke përfshirë obezitetin dhe endometriozën. Një katolike e devotshme, Amess ishte përshkruar si një nga aktivistët më të përkushtuar të parlamentit kundër abortit. Ai u shpall kalorës në listën e nderimeve të vitit të ri 2015 për shërbimin politik dhe publik.

Shumica e përpjekjeve të tij të fushatës në vitet e fundit u shoqëruan me qytetin bregdetar Essex që ai përfaqësoi, përfshirë fushatën e tij të gjatë për ta bërë Southend një qytet.

Në muajin dhjetor të vitit 2019, ai siguroi një debat shtyrjeje në Commons posaçërisht për këtë temë, duke u thënë deputetëve, “Unë nuk jam duke u ngatërruar. Ne kemi marrë nga kryeministri se Southend do të bëhet një qytet – dhe do të bëhet një qytet. Një marinë e propozuar dhe aeroporti ishin ndër argumentet e tij mbështetës”.

Ai e pa jubileun e platinit të Mbretëreshës vitin e ardhshëm si një mundësi tjetër, duke kërkuar në Nëntor 2020 një statujë të re të Mbretëreshës dhe një garë për statusin e qytetit për të siguruar që Southend të merrte njohjen që besonte se e meritonte. Një fushatë tjetër që ai mbështeti ishte për një memorial të Dame Vera Lynn në shkëmbinjtë e bardhë të Dover.

 

Duke iu drejtuar një debati të shkurtër mbi të ardhmen e spitalit Southend në 2017, ai foli për “vrazhdësinë” që përjetoi gjatë fushatës zgjedhore të atij viti. “Gjërat që njerëzit tani thonë, të rinj, të moshës së mesme ose të moshuar, për ne politikanët, të cilët e marrin fajin për vendimet e burokratëve dhe të tjerëve që paguhen dy herë më shumë se ne, sinqerisht, por mënyra se si ata mund ta përdorin fjala F, C dhe e gjithë pjesa tjetër e saj më neverit”, tha ai.

Kohët e fundit Amess shkroi se si deputetët kishin marrë këshilla sigurie në lidhje me operacionet dhe se si sulmet kishin “prishur traditën e madhe britanike” të votuesve që takoheshin me politikanë. Në Ayes & Ears: A Survivor’s Guide to Westminster, i cili u botua në muajin nëntor, ai shkroi për vrasjen e Jo Cox në vitin 2016 dhe sesi ajo ishte sulmuar “në mënyrën më barbare të imagjinueshme”, dhe për sulmin me shpatë të vitit 2000 ndaj deputetit Nigel Jones , e cila rezultoi në vdekjen e ndihmësit të Jones Andy Pennington ndërsa ai përpiqej ta mbronte atë.

“Ne të gjithë e bëjmë veten të gatshëm për zgjedhësit tanë dhe shpesh merremi me anëtarët e publikut që kanë probleme të shëndetit mendor. Mund t’i ndodhë kujtdo prej nesh”, shkroi Amess. “Ne kontrollojmë rregullisht bravat tona dhe shumë të tjerë kanë të instaluar kamera CCTV, por ndoshta ndryshimi më domethënës ka qenë me operacionet e zonave”, shtoi ai.

Amess dhe gruaja e tij, Julia, e cila punon me kohë të pjesshme për burrin e saj, kishin katër vajza dhe një djalë. Vajza e tyre më e madhe, aktori Katie Amess, ishte kritike për qëndrimin e babait të saj në lidhje me të drejtat e homoseksualëve pasi ai sfidoi mikun e tij David Cameron për të votuar kundër martesave të të njëjtit seks.

Deputeti dhe bulldogu i tij trevjeçar francez Vivienne po vraponin në shfaqjen e ardhshme Westminster Dog of the Year, e cila promovon pronësinë e qenve përgjegjës. “Sa herë që hyj në dhomë, Vivienne më hedh veten, shtrihet në shpinë me këmbët në ajër për t’u gudulisur. Por para kësaj ajo gjithmonë sjell një lodër kështu që ajo është e një natyre bujare, duke i dhënë”, tha ai për faqen e internetit të gazetës së tij lokale. Ai gjithashtu gjykonte rregullisht në shfaqjet lokale të qenve dhe mbështeste bamirësitë e ndryshme lokale të kafshëve.

Në vitin 1997, ai u mashtrua nga programi satirik i Kanalit 4, Syri i Tunxhit, për të bërë një pyetje në parlament në lidhje me “tortën” e drogës së përgatitur.