“Kopshti Nexhmije Pagarusha”, mbjellën 100 pemë në Tiranë për të nderuar figurën e ‘bilbilit’ të shqiptarëve

Nexhmije Pagarusha ndërroje jetë me 7 shkurt, ndërsa po vazhdon të përkujtohet në mënyra të ndryshme.

Edhe qyteti i Tiranës e ka nderuar figurën e këngëtares nga Kosova duke ia dedikuar një kopsht të mbjella 100 pemë artistët së madhe të muzikës.

Të pranishëm gjatë mbjelljes së pemëve ishte krytari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe këngëtari i mirënjohur, Sabri Fejzullahu, Shyhrete Behluli dhe Violeta Kukaj.

“Kopshti “Nexhmije Pagarusha” te Parku i Liqeni. Nuk ka kënaqësi më të madhe se t’i kushtosh një kopsht me 100 pemë artistes së madhe kosovare, e këto pemë t’i mbjellësh së bashku me kolegët e saj artistë. Sot përmbushëm edhe një amanet të sajin, se pemët i donte kaq shumë”, ka shkruar Veliaj në Facebook.

Kujtojmë që Nexhmije Pagarusha u varros në fshatin e saj të lindjes në Pagarushë të Malishevës në një ceremoni private mortore, ashtu siç kishte lënë amanet.