Klopp insiston se ai ndihet pozitiv në lidhje me kontratën e re për Salah

Marrëveshja aktuale e Salah skadon në 18 muaj, me Reds që kalojnë pjesën më të madhe të sezonit duke u përpjekur të lidhin yllin e tyre me kushte të reja përpara afatit kalimtar të verës.

Klopp ka mbajtur vazhdimisht pozitivitet në lidhje me situatën e vështirë në të cilën gjenden shefat e Anfield dhe 29-vjeçari, dhe komentet e tij të fundit zbuluan se ku qëndrojnë të përfshirët.

Pas deklaratës së fundit të Salah se ai dëshiron të nënshkruajë një kontratë të re – me kushtet e tij “jo të çmendura” – menaxheri i Liverpool u pyet për verdiktin e tij përpara ndeshjes së parë gjysmëfinale të Kupës Carabao të Reds ndaj Arsenal të enjten.

“Në ditët e sotme, veçanërisht, mendoj se është vërtet e rrezikshme me këto intervista”, tha Klopp. “Ne e dimë, e di që Mo dëshiron të thotë, ne duam që Mo të qëndrojë.

“Ja ku jemi. Këto gjëra kërkojnë kohë, nuk mund ta ndryshoj, më falni. Mendoj se gjithçka është në një vend të mirë.”

I shtyrë nga një gazetar për të elaboruar për të zbutur frikën e mbështetësve, gjermani pohoi: “Unë jam shumë pozitiv për këtë, por nuk mendoj se është e drejtë të flas në emër të tifozëve. Tifozët nuk janë aq nervozë sa ju.

“Ata e njohin klubin dhe i njohin njerëzit që merren me gjërat këtu. Mendoj se është pozitive, por për sa kohë që nuk është bërë, ne nuk mund të themi asgjë për të. Biseda të mira, kjo është ajo që mund të them.”

Klopp shtoi: “Gjërat kërkojnë kohë, ka shumë gjëra që duhet të bëni në këto negociata. Meqë ra fjala, është një palë e tretë me agjentin aty gjithashtu.

“Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar; është një proces normal. Ne gjithmonë flasim për të, por nuk ka asgjë për të thënë. Askush nuk duhet të shqetësohet, është vetëm situata.

“Është me të vërtetë gjithçka mirë – nuk është bërë – por ne jemi në bisedime. Ai është një lojtar i klasit botëror, një lojtar i pabesueshëm, një djalë i mrekullueshëm, ka bërë shumë gjëra të shkëlqyera për Liverpool-in.

“Sigurisht që ne duam ta mbajmë atë. Tani le të shohim se si do të funksionojë. Kjo është e gjitha.”

Ai vazhdoi të jepte lëvdata për Salah, pasi kishte shënuar 23 gola të bujshëm këtë sezon.

“Karakteri i tij, qëndrimi, shkalla e punës – e pabesueshme”, vazhdoi Klopp.

“I pari hyn, i fundit largohet, duke bërë gjërat e duhura. Ai e njeh trupin e tij, dëgjon ekspertët dhe përpiqet të përmirësohet gjatë gjithë kohës, ai ka punuar aq shumë për këtë situatë sa nuk do ta humbasë duke bërë më pak.”

Salah është aktualisht larg në detyrë ndërkombëtare me Egjiptin, duke qenë kapiten i kombit të tij në Kupën e Kombeve të Afrikës.