Kjo është lista e plotë e të nominuarve të ‘Golden Globe’ për vitin 2020

Kandidatët për 77-të Golden Globes Awards u njoftuan të hënën në mëngjes nga Beverly Hilton në Hollywood, California, i cili shpërblen filmat më të mirë, shfaqjet televizive, aktorët, aktoret dhe regjisorët që u dalluan nga viti i kaluar. Ndër zgjedhjet e këtij viti për filmin më të mirë të mundshëm janë Once Upon at Time In Hollywood, Joker , Marriage Story, The Irishman, dhe Dolemite Is My Name .

Së bashku me ‘Best picture’ – Drama nod, Todd Phillips- Joker u nominua gjithashtu në kategoritë e Aktorit më të mirë, Regjisorit më të mirë dhe. Nga ana tjetër, Netflix kryesoi në nominime totale, nga filmat Marriage Story dhe The Irishman. Drama u nominua për gjashtë dhe pesë çmime, përkatësisht.

Chernobyl, The Crown dhe Unbelievable të gjitha kanë nga katër nominime.

Për më shumë shikoni listën e mëposhtme:

Kinema

Best Motion Picture – Drama
1917
Joker
The Irishman
Marriage Story
The Two Popes

Best Motion Picture – Musical or Comedy
Dolemite Is My Name
Jojo Rabbit
Knives Out
Once Upon a Time in Hollywood
Rocketman

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Drama
Christian Bale – Ford v Ferrari
Antonio Banderas – Pain and Glory
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy
Ana De Armas – Knives Out
Awkwafina – The Farewell
Cate Blanchett – Where’d You Go, Bernadette
Beanie Feldstein – Booksmart
Emma Thompson – Late Night

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy
Daniel Craig – Knives Out
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
Leonardo DiCaprio – One Upon a Time in Hollywood
Taron Egerton – Rocketman
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture
Kathy Bates – Richard Jewell
Annette Bening – The Report
Laura Dern – Marriage Story
Jennifer Lopez – Hustlers
Margot Robbie – Bombshell

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood

Best Director – Motion Picture
Bong Joon-ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Todd Phillips – Joker
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Best Screenplay – Motion Picture
Noah Baumbach – Marriage Story
Bong Joon-ho and Han Jin-won – Parasite
Anthony McCarten – The Two Popes
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Steven Zaillian – The Irishman

Best Motion Picture – Animated
Frozen 2
The Lion King
Missing Link
Toy Story 4
How to Train Your Dragon: The Hidden World

Best Motion Picture – Foreign Language
The Farewell
Les Misérables
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

Best Original Score – Motion Picture
Joker
Little Women
1917
Marriage Story
Little Women
Motherless Brooklyn

Best Original Song – Motion Picture
“Beautiful Ghosts” from Cats
“I’m Gonna Love Me Again” from Rocketman
“Into the Unknown” from Frozen 2
“Spirit” from The Lion King
“Stand Up” from Harriet

TV

‘Best Television Series – Drama’
Big Little Lies
The Crown
Killing Eve
The Morning Show
Succession

‘Best Television Series – Musical or Comedy’
Barry
Fleabag
The Marvelous Mrs. Maisel
The Politician

‘Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television’
Catch 22
Chernobyl
The Loudest Voice
Fosse/Verdon
Unbelievable

‘Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television’
Kaitlyn Dever – Unbelievable
Joey King – The Act
Helen Mirren – Catherine the Great
Merritt Wever – Unbelievable
Michelle Williams – Fosse/Verdon

‘Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Christopher Abbott – Catch-22
Sacha Baron Cohen – The Spy
Russell Crowe – The Loudest Voice
Jared Harris – Chernobyl
Sam Rockwell – Fosse/Verdon

‘Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama’
Jennifer Aniston – The Morning Show
Olivia Colman – The Crown
Jodie Comer – Killing Eve
Nicole Kidman – Big Little Lies
Reese Witherspoon – The Morning Show

‘Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama’
Brian Cox – Succession
Kit Harington – Game of Thrones
Rami Malek – Mr. Robot
Tobias Menzies – The Crown
Billy Porter – Pose

‘Best Performance by an Actress in a Television Series -Musical or Comedy’
Christina Applegate – Dead to Me
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel
Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida
Julia Louis-Dreyfus – Veep
Natasha Lyonne – Russian Doll
Phoebe Waller-Bridge – Fleabag

‘Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy’
Michael Douglas – Kominsky Method
Bill Hader – Barry
Ben Platt – The Politician
Paul Rudd – Living With Yourself
Ramy Youssef – Ramy

‘Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series, or Motion Picture Made for Television’
Patricia Arquette – The Act
Helena Bonham Carter – The Crown
Toni Collette – Unbelievable
Meryl Streep – Big Little Lies
Emily Watson – Chernobyl

‘Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series, or Motion Picture Made for Television’
Alan Arkin – Kominsky Method
Kieran Culkin – Succession
Andrew Scott – Fleabag
Stellan Skarsgård – Chernobyl
Henry Winkler – Barry