Kina ‘varros zogjtë e gjallë’, publikohen pamjet tmerruese

Kina po varros zogj pulash dhe zogj të tjerë të gjallë në një masë të dëshpëruar për të parandaluar një shpërthim të gripit të shpendëve, sipas pamjeve tronditëse të ndara në internet.

Kombi, tashmë duke luftuar një virus të ri që ka infektuar 17,459 njerëz në të gjithë botën, tani ka njoftuar se gripi i shpendëve, H5N1, ka infektuar kafshë në një fermë në provincën Hunan.

Më shumë se 4,000 zogj kishin vdekur tashmë, sipas raporteve.

Infeksioni i gripit të shpendëve H5N1 te njerëzit ka një shkallë vdekshmërie prej rreth 60%, por nuk përhapet nga personi në person dhe zakonisht kapet nga fermerët, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Disa pamje thuhet se tregojnë se si zogjtë derdhen në një gropë të thellë në përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit.

Nuk është e qartë saktësisht se ku janë marrë pamjet, por pamjet u ndanë në Twitter nga Harry Chen i cili i shoqëroi ata me një titull duke i kërkuar Kinës të “pastronte aktin e tyre”, përcjell Telegrafi.

Shumë shikues u tmerruan dhe e quanin trajtimin e kafshëve si “çnjerëzore”, por të tjerë thanë se ishte një mënyrë praktike për të ndaluar përhapjen e sëmundjes vdekjeprurëse.